Eli kävin tollasta vm. 96 850tdi:ä (farmari) koittamassa ja siinä oli erittäin kevyt ohjaus. Ei ollut minkäämlaista ajotuntumaa eikä ohjaus paluttanut vaan jäi esim. kaarteessa paikkaansa jos koitti ottaa kädet pois ratilta. Se oli mielestäni jopa vaarallisen tunnoton maantienopeuksissa. Missähän on vikaa? Samalla koneella olevassa V70 tdi:ssä en huomannut vastaavaa (vm. 98).
volvo 850 tdi:n tunnoton ohjaus.
ere
81622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kävinpä kanssa aikanaan testaamassa S80 2.4T volvoa ja sama juttu siinäkin, moottoritie nopeuksissa ei minkäänlaista tuntumaa tiehen...
Erään saksalaisen auton jälkeen oli melkoinen ero tuossa ohjauksen tuntumassa... ja valitettavasti ei Volvolle parempaan suuntaan.
Aijaa.
Tästä on Volvoa moitittu useasti, ohjauksesta kaikenkaikkiaan....
Volvojen ohjaus on kevyt, ja kuuluu asiaan. Eli ei missään ole vikaa! Mun mielestä Volvon ohjauksessa on kuitenkin kohtuullinen tunto. Ei ainakaan vielä ole mua alkanut häiritsemään, päinvastoin!
Kuka tykkää kevyestä ohjauksesta, kuka ei. Mulla on wanha 40-sarjalainen, siinäkin on kevyt ohjaus, ei nyt ihan amerikkalaistyyppinen, mutta melkein. Se mun mielestä tekee autosta auton. Vieläkun olisi automaattivaihteet, niin avot!
Ps. älkää lukeko autolehtiä kuin piru raamattua! Ne ovat lahjonnalla pyörivää jätepaperia. Eli jos sua ei miellytä Volvo, niin osta vaikka Taihazu tai Mersu. Se on vielä tanäpäivänäkin paras auto, mikä omasta mielestä tuntuu parhaalta.
Joo eli kyllä tuo tosiaan on ihan itse tullut testattua, eikä vaan lukemalla todettua. Jos tosiaan näin on, et ohjaus on kunnossa ku se on noin luvattoman tunnoton, niin kyllä sitte jää Volvo ostamatta. Täytyy käydä kokeilemassa toista samanlaista, niin enköhän sitten usko jos sekin on samanlainen. Mutta kuten sanoin, niin mielestäni V70 samalla vw:n diisselillä tuntui paljon paremmalta.
En kyllä usko että tuollainen ohjaus voi olla ominaisuus, ennenku pääsen kokeilemaan toista vastaavaa.
No toivotaan, että siinä ajamassasi 850:ssä oli vaan jotain pielessä. Eri ihmisillä vaan on niin erilainen käsitys hyvästä ohjauksesta.
Kerro miltä muut Volvot tuntuivat...
Kummassakin mallissa on audin diesel, joskaan audi ei antanut volvolle parasta diesel osaamistaan, mutten silti usko että kyseisen vaikeuden tekee voimanlähde, vaan nivelet, aurauskulma camber, joka voi muuttua kun iskarit vaihdetaan eteen, koska etuiskarin alapään kiinnityksellä säädetään camber kulma.
Mitkä renkaat,omassani en ole moista havainnut.
850 tdi vm-97