Yamaha F40 BET jakopään ketju

Ketjua

Tervehdys. Minulla on viisi vuotta vanha Yamahan F40 nelitahtivehje. Hieno laite ja hyvin tuuppaa mutta merkkiliikkeen edustaja sanoi että kuuluu vaihtaa jakopään ketju neljän vuoden käytön jälkeen. Totesin että kovin vähän olen ajellut, mutta vastaus oli että neljän vuoden jälkeen kuuluu vaihtaa. Ketju maksaa 150 ja merkkiliikkeen vaihtotyö päälle ja kuljetukset. Automaailmassa on totuttu vaihtelemaan jakopään hihnoja mutta ketjun vaihtamisesta en ole kuullutkaan. Muilta venemiehiltä olen kysellyt ja ovat sanoneet että ei ole tullut pieneen mieleenkään ruveta ketjua vaihdattamaan. Minkähänlainen ketju siellä on ja mikä sen päälle oikein käy. Itse epäilen markkinavoimia.

5

3950

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chefe

      Ei ole ollenkaan ketjua, vaan hihna.

    • pavepave

      ei siellä ketjua ole vaan hihna.
      Ryöstöä ryöstöä koko merkkiliike paskat
      Hihna kestää varmuudella 10 vuotta / tai 3000 tuntia , sitten voi tutkia ajetaanko sama lisää vai vaihdetaanko.
      Itsekin sen vaihtaa alle tunnin , ja tarvikeliike myy juuri samoja hihnoja arviolta 40 eur

    • deeyyii

      Tossa koneessa ei ole hihnan kiristintä, joten toi viiden vuoden vaihtoväli tuntuu jo hieman ylimittaiselta. Omasta vastaavasta koneestani hihna löystyi 4:n vuoden kohdalla jo sen verran että pomppasi pykälällä.

      Eli pistä hihna vaihtaen, vaikka sitten itse jos haluat säästää jonkun kymmenen eruoa. Noi vaihtoon tarvittavat työkalut syövät ekan hihnan vaihdon melkein kannattamattomaksi, mutta seuraavalla kerralla pääsetkin vaihdosta jo hihnan hinnalla.

      Boats.net:ssä hihna taisi maksaa jotain 50$, ja kun tilaat samalla siipipyörän ja jotain tiivisteitä, niin pääset jo reilusti omillesi.

      • deeyyii

        Muistaakseni jossain kipparissa taisi olla vastaava merten musta kestotestissä, ja tohon olivat joutuneet vaihtamaan hihnan jo kahden vuoden jälkeen löystymisen takia..


      • Ketjua
        deeyyii kirjoitti:

        Muistaakseni jossain kipparissa taisi olla vastaava merten musta kestotestissä, ja tohon olivat joutuneet vaihtamaan hihnan jo kahden vuoden jälkeen löystymisen takia..

        Kiitos asiallisista vastauksista. Hihnahan se siellä ja äkkiä vaihdetaan kun on löysä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      254
      2134
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      1266
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1231
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      806
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      709
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      231
      681
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      520
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      43
      451
    Aihe