Nykyään pitää kirjoittaa melkein kaikki se mikä ennen puhuttiin puhelimessa. Jotenkin tämä on kamalaa ja luonnotonta.
Mutta nyt on kesä edessä ja koko perheen voimin voisi kirjoittaa kesästä ja harjoitella kirjoittamista - ihan lapset sekä mummot ja vaarit!
Mummoille ja vaareille on oikein seniorinetti, missä on oma kohderyhmä ja jossa voi harjoitella kaikenlaista, tietokonetaitojakin.
Lapsille voisi tänne Suomi24 palstalle perustaa ihan oman kirjoituspaikan ja aloittaa sinne kirjoittaminen vaikka nyt kesällä ja vaikka iloisista kesätapahtumista ja -riennoista! Jos sellainen palsta tarvitsee sheriffin, niin oikein mielelläni ryhtyisin sellaiseksi.
Kesäterveisin kaikille,
TätiHöppänä
Kirjoituksia kesästä koko perheen voimin!
5
156
Vastaukset 5
- TätiHöppänä
Kuvistehtäviä kesäksi kotona oleville koululaisille ja teineille (peruskoulu)
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/1409807/kuvistehtavia_kesaksi_kotona_oleville_koululaisill - Cusslery
En ymmärrä, mitä luonnotonta on kirjoittamisessa. Ehkä tämä on joku sukupolviristiriita. Kirjojen lukeminen, kirjoittaminen ja analysointi on kiehtovaa. Jos puhelin aika on muuttunut kirjoittamisen aikaan, en näe sitä ollenkaan huonona asiana.
- scarabaeus
juu ei
voi mitään, että aina kun näen nimimerkkisi
TätiHöppänä
se jotenkin vääntyy silmissäni
Kukkahattusetä
kääk!- A stranger
Kerro minkälainen itse olet Kukkahattusetä. Olisi mielenkiintoista kuulla.
Eihän sinun juuri TätiHöppänän juttuja tarvitse ollenkaan seurailla. Miksi siis sen teet? Mikä vituttaa? Kun vielä sanot kääk, niin kuva sinusta alkaa olla selvä. Mutta kerro itsestäsi, että ei tarvitsisi vetää sinusta jotain vääriä johtopäätöksiä ja sellaista mikä ei pidä paikkaansa.
Ikäviä ovat tommoset ihmiset, jotka tulevat palstoille kääkkimään. Sellaisilla on varmaan jotain ongelmia.Voiskos jotenkin auttaa?
- Https++
Ööööh? Mihin tämä kaikki liitty kirjailijanalkujen teeman kannalta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371471Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2821043Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94824Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68772Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48723- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27585Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34574Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41501
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48465Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32439
- 31429
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8407Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381