Mikäs on tilanne kuntaliitoksissa Ahvenanmaalla?
Vastaukset 12
Ei ole tehty yhtään, eikä ole suunnitteillakaan. Jonkin verran (vähän) on keskusteltu kuntien lukumäärästä, mutta mitään konkreettista ei ole tehty. Uskon, että menee vielä muutama vuosi, ennen kuin ensimmäinen liitos tehdään.
- Tarpa
Ihmeellistä että tosiaan pystytään pitämään verovaroilla pystyssä 122 asukkaan kuntaa. Vai mikäs on Sottungan, Suomen asukasluvultaan pienimmän kunnan tämänhetkinen virallinen henkilömäärä? Mantereelta ei pian löydy yhtäkään kuntaa jonka asukasluku olisi pienempi kuin koko Ahvenanmaan.
No ensimmäkin terveydenhuolto kuuluu maakuntahallitukselle eikä kunnille kuten mantereella.
Kun kunta on pieni, henkilökuntaa on myös vähän. Sottungan noin sataakahtakymmentä asukasta kunnanvirastossa palvelee kokopäivätoiminen kunnanjohtaja ja käsittääkseni osa-aikainen kanslisti tai vastaava. Kotipalvelun henkilöstö pitää saaressa kuitenkin olla, koska esim. Maarianhaminasta Sottungaan pääseminen vie puoli päivää. Lapsetkaan eivät tuntitolkulla voi istua lautalla päästäkseen päiväkotiin tai kouluun.
Mannerahvenanmaan pienimmän kunnan, Lumparlandin, kunnantoimistossa työskentelee kokopäiväisesti kunnanjohtaja, rakennustarkastaja, sosiaalisihteeri, 80% palkanlaskija ja 60%kirjanpitäjä. Kotipalvelussa on kolme vakituista työntekijää, 100%,75% ja 60%. Päiväkodissa on viisi kokopäiväistä työntekijää. Kiinteistönhoitaja löytyy, koulussa on neljä opettajaa, keittäjä ja keittiöapulainen. Siivooja on osapäiväinen, kirjasto auki muutaman tunnin viikossa.
Useat pienet kunnat ovat aian pärjänneet (onhan Varsinais-Suomessakin esim. Kustavi, alle tuhannen asukkaan kunta, jonka talous on kunnossa), mutta nyt on valtiovalta päättänyt, että kuntia on liikaa, ihan riippumatta siitä, miten ne pärjäävät.- Tämä on tässä
Tietysti ne saaristossa olevat kunnat ovat asia erikseen, mutta siinä pääsaaressa
kaikki kunnat voisi hyvin yhdistää ja siinäpä olisikin jo säästöä. Tietysti nimimerkki
"ahvennainen" on itse kunnan palveuksessa oleva virkanainen ja puolustaa omaa
tonttiaan noilla kertomuksillaan. Enkä käsitä sitäkään miksi Ahvenanmaan täytyisi
saada oma edustaja EU:ssa, kun koko saaren väkilukukin on vain jotain 28000 asukasta ja heillä on jo nyt se rahalla ostettu RKP:n Haglund siellä. Jos nyt oikein
menee niin mitään eripaikkaa ei pidä enää antaa, sillä se ei vastaa enää mitään tarkoitustaan. - RKP frågan
Tämä on tässä kirjoitti:
Tietysti ne saaristossa olevat kunnat ovat asia erikseen, mutta siinä pääsaaressa
kaikki kunnat voisi hyvin yhdistää ja siinäpä olisikin jo säästöä. Tietysti nimimerkki
"ahvennainen" on itse kunnan palveuksessa oleva virkanainen ja puolustaa omaa
tonttiaan noilla kertomuksillaan. Enkä käsitä sitäkään miksi Ahvenanmaan täytyisi
saada oma edustaja EU:ssa, kun koko saaren väkilukukin on vain jotain 28000 asukasta ja heillä on jo nyt se rahalla ostettu RKP:n Haglund siellä. Jos nyt oikein
menee niin mitään eripaikkaa ei pidä enää antaa, sillä se ei vastaa enää mitään tarkoitustaan."EU-liberalerna stöder åländsk parlamentsplats"
"LOKALT Kampen för en åländsk plats i Europaparlamentet har fått en delseger.
Parlamentets tredje största grupp, liberalerna, lyfter fram frågan i plenum.
Europaparlamentariker Carl Haglund är glad. På onsdagen beslöt den liberala gruppen i Europaparlamentets att stöda hans förslag om att Åland skulle få en egen parlamentsplats.
I praktiken betyder det att liberalerna i plenum presenterar ärendet i form av ett tilläggsförslag i rapporten om autonoma regioner i EU då ärendet kommer upp antingen nästa vecka eller i juli.
– Det är positivt att de europeiska liberalerna står bakom tanken och det är en delseger att frågan kommer att behandlas i plenum, säger Haglund.
– Även om förslaget kanske inte går igenom betyder det att alla måste ta ställning till frågan."
- qwfrrf
Liikuuttavaa tämä nettifennojen huoli maakunnan kunnallisista asioista.
- liikuttavaa on
On se vain niin liikuttavaa, kun se vielä on osa Suomea.
- xxxxxxxvvvvvvvvv
Mutta ollaanko yhtä kiinnostuneita esim. jostain Lapin kunnasta, joka sekin on osa Suomea?
- Tietää tämän
Lappi on yhtä tärkeä kuin mikä muukin alue Suomessa, mutta miksi siitä on kysymys? Lappi on laaja ja siellä on pitkät välimatkat ihmisillä hoitaa asioitaan
ettei siinä pitäisi olla mitään asiaa Ålandilaisilla erikoisilla eduilla elävillä eläteillä. - xxxxxxxccc
Kun Brändösta ja Kökarista vie kaksi päivää käydä hoitamassa asioita Maarianhaminassa, niin sehän ei ole pitkä matka, eihän?. Kysyinkin, oleteko yhtä huolestuneita Lapin kunnista kuin Ahvenamaan?
- Tarpa
Osuit aivan asian ytimeen. Kun kuitenkin em. paikoista joutuu niitä asioita lähtemään hoitamaan Maarianhaminaan, niin miksi ylläpitää kallista kuntaverkostoa joka saarella?
- Ei pitäisi olla
Mikä se semmoinen kunta missä ei pysty hoitamaan asioitaan? Onhan siellä
koko virkamiehistö palkattuna ja kukas se maksaakaan ne vetelehtimisestä koituvat turhat kulut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2001196- 80757
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48722Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va195646Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä45621Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan46602- 81601
- 106560
- 39559
- 23553
- 46550
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja291531Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64509Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko50509Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47504Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27503Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan74481Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt32461Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.33458Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91456