ihmettelen kun laillisuusvalvojat eivät puutu suomessa edes siihen, että perustuslain vastainen toiminta jatkuu. minkälaista toimintaa tarkoitan.
en osaa kertoa, mutta tutustukaa internetissä kokonaisuuteen, jossa suomessa eletään. hakusanaksi riittää > korporatismi
en osaa kertoa, mutta tutustukaa internetissä kokonaisuuteen, jossa suomessa eletään. hakusanaksi riittää > korporatismi
Vastaukset 10
Vanhimmat
mielenkiintoisemmaksi menöö kun laittaa hakusanoiksi
rehn korporatismi
Suomalaisille ei kerrota mitä EU-asioissa tällä hetkellä tapahtuu:
http://bit.ly/nUbyqZ
Sinulla isopyörä heittää pahasti ! Oletko edes huomannut ?
Perustuslaissa ei ole rangaistussäädöstä. Eli, sinänsä perustuslain rikkominen ei ole rangaistavaa, ELLEI ns. normaalilaista löydy rikkomisen kieltävää ja siihen soveltuvaa normia ja siitä seuraavaa rangaistusta.
Mitä tarkoittaa perustuslain etusija ja miten sitä sovelletaan toisiin lakeihin?
Eduskunnassa on perustuslakivaliokunta joka tarkastaa lakialoitteet niin, etteivät ne ole perustuslain vastaisia. Tosin jo oikeuskansleri hallituksen esittelyissä valvoo samaa asiaa.
Niin ja EU:n perustuslaki jyrää aina kansallisen jos ovat ristiriidassa keskenään:=)
Ai, mikä EU:n perustuslaki ja millä perusteella? Euroopan ihmisoikeussopimus on tosin kovaa sanaa.
Ja niin, perustuslakiin on aika turha vedota jos jonkin muun lain mukaan on väärässä. Perustuslaki menee katos vain edelle jos toinen laki on selvässä ristiriidassa sen kanssa, ei riitä että se on yksinkertaisesti ristiriidassa tai vähän sinne päin.
Perustuslain toista lukua rikotaan joka päivä kansalaisten keskuudessa. Pitäisi todella kehittää laillisuusvalvontaa. Samoin maanpetturit eivät ole vielä istuneet teoistaan EU:hun ja EMUun liittyvistä salailuista ja valehteluista.
Eipä ihme, että perustuslakiasiasta eli HE 60/2010 "uudistaminen" ollaan oltu hiljaa. Katsokaa halutessanne perustiedot netistä:
Taxell 60/2010
Käsittääkseni kukaan muu kuin perussuomalaisten R.Vistbacka on varoittanut 94/95 § vaikuttavuuksista selkeästi. Sitä kuitenkin ihmettelen, että perussuomalaiset ovat olleet hiljaa asiasta. Timo Soinin johdolla.
"Keskustelutilaisuus Euroopan tulevaisuudesta. Keskiviikkona 7.9.2011 kello 11-12.30. Helsingin Wanha Sataman A-Sali. Tilaisuus on avoin ennakkoon ilmoittautuneille."
Löytyi äsken osoitteesta:
http://twitter.com/#!/Vaaliliitto/status/110361957089034241/photo/1/large
Pankien tappiot sosialisoimalla liittovaltioon! | EU:n komission tiekartta kohti EU:n liittovaltiota - VERKKOMEDIA.org http://bit.ly/nQIaHl
...tässä menossa ovat perustuslait ja perussopimukset kevyttä kauraa...
Yllättänyt olen, että kokoomuksesta tuli Suomen suurin sosialistipuolue?