Meillä kohta 6v marsu tyttö joka asuu tyttärensä 5v kanssa isossa omatekoisessa häkissä (l.80 ja p.1.80),nyt on alkanut tämä mamma marsu kovasti dominoida tytärtään.Ajaa takaa ja puremiakin on tullut,ihmetyttää kun ovat aiemmin tulleet hyvin sopuisasti toimeen eikä tätä ole ennen ilmennyt.Mikähän mammaa mahtaa kyrsiä?Olot eivät ole muuttuneet sama asumus ym.Jalottelemaam pääsevät joka päivä ja silloin ovat sopuisia tuota dominointia esiintyy vain häkissä ollessa,on useampi ruoka kippo ja vesipullo ettei siitäkään pitäis olla kyse.Apuja tarvittaisi marsun omistajilta.
Äksy marsu mamma
seanneli
62533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko kiimakäyttäytymistä havaittavissa?Meilläkin eräs rauhallinen marsumummu (5,6v.)muutui yllätten agressiiviseksi.Sillä oli kiimaa esiintynyt jo viikkoja ennen dominoivaa käytöstä.
Kuvaamasi käytös voi johtua munasarjakystistä.Meillä se on todennäköinen syy.Tyypillisiä oireita ovat juuri agressiivisuus ja jatkuva kiimakäyttäytyminen.Tilalle luonteenomaista on myös karvattomaat laikut kyljissä.Myös suolisto- tai hengitysoireita voi olla.Osalla diagnosoidaan suurentunut vatsaontelo.Vatsaa tunnustelemalla kysta voi erottua pallona.
Kystat eivät vaadi hoitoa,jos marsu voi muuten hyvin.Tässä tapauksessa erottaisin marsut,jos kunnon puremia on jo tullut.Häkkisi on sen verran iso,että sen voi jakaa varmasti väliseinällä.Tai sitten asuttaa eläimet eri häkkeihin.
Voi myös olla.että äksyllä mammalla on joku kipua aiheuttava piilevä sairaus.Ensiksi tulisi mieleen nivelrikko.Liikkuuko marsu hyvin vai aristaako esim.takajalkojaan?Onko jäykkyyttä nivelissä?Nivelten ja luuston kunto on helposti kartoitettavissa röntgentutkimuksissa.
No nyt on marsu tytöt erotettu väliseinällä kun meni touhu jo niin mahdottomaksi ettei toisella ollut enää missään rauhaa.Marsu mamma ei arista jalkojaan eikä sillä ole paljaita laikkuja,olisko kiima käyttäytymistä kun yritti jatkuvasti astua toista.Nyt kurraavat väliseinän vieressä toisillensa heiluttaen takamusta puolelta toiselle.Kiitos vastaajalle neuvoista.
Karvattomat laikut kyljissä? vanhemmalla marsullani oli tuo ongelma mutta se meni ohi (kesti vain todella kauan, oletin että johtui ihon loisista ja tietenkin lääkitsin koko katraan Strongholdilla). Jos kyseessä on kysta, voisikohan tuo karvattomuus hävitä vai onko se pysyvää...?
Se on aina ollut lauman pomo ja aivan omaa luokkaansa aktiivisuudessa ja "älyssä" jos niin voisi kutsua, joten on vaikeaa huomata erikseen sen poikkeavaa käyttäytymistä, paitsi tietenkin jos se on normaalia vaisumpi. Nyt kuitenkin ikäänsä nähden ok. Jos kenelläkään on kokemusta marsujen kystista niin kertokaa ihmeessä? itse omistan kuusi naarasta joten todennäköisyys törmätä asiaan on melkoinen ja haluan kuitenkin aina ajatella pienten parasta. Siksi kaikki OIKEA tieto on kullanarvoista.
meidän marsumme saatiin kodista jossa oli hänen lisäksi toinen poika marsu, jonka kanssa tuli toimeen kunnes koitti (tämän meidän marsun) 4v. päivä. alkoivat kuulema tappelemaan ja siksi antoivat pois:( heidän toinen marsunsa kuoli:( kun ystävä vietiin, mutta meidän marsumme 5,6v. ja on elämänsä kunnossa:)
Munasarjakystat aiheuttavat karvattomuutta kyljissä naarailla, kannattaa tutkituttaa asia.
Marsu eläinlääkäriin, kystat eivät haviä itsestään. Niihin on olemassa hormooni hoito joka on yleensä tehokas. Eli asialliseen marsun tuntevaan eläinlääkäriin , kipi kapi.