millä nimellä työkaverit kutsuvat sinua hallilla? nuoremmat kaverit kutsuvat mua "kympiksi" ja muut "serveriksi". kun hallin keskusradiosta työnjohtajat serveriä kuuluttavat, niin minua tarkoittavat ja taas on varastonpuolella joku pudottanut laatikon 4mm muttereita lattialle ja serverihän ne sieltä kerää.
nimiasiaa
ihan oikea sähkäri
12260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oskuksihan ne haukkuvat.
tää fanfictioni alkaa olemaan jo viihdyttävää.
täytyy ilmeisesti alkaa elämään fanien odottamalla/olettamalla tavalla ja alottaa vaikka tosta keskusradion rakentamisesta.. painaa vaan urakat ja kesälomat siihin malliin niskaan, ettei sitä työhönottopisteen radiota kerkeäis kuitenkaan päivystämään.
hyvää kesää koko faniryhmälle! t: serveri
Pomminpurkaja (johtuu osittain hiustyylistä), supermultiengineer ja ylempi toimihenkilö (jota en tosiaan ole) :D
No vittu. Minä en enää käy hallilla. Minä käyn pajalla. Ja vitut välitän mitä ne puhuu. Saatanan mestarikin tossa jotain selittää.
Onhan noita nimiä; Oikosulku, kipinä, sähköhärö, sähkömasentaja, pelle peloton, ainstain (aalla) ja muita vastaavia vähän tunnistettavampia nimityksiä mitä ei kehtaa tänne laittaa.....
Nimistä huolimatta asennusapu tuntuu kelpaavan...
Ukkonen on mun kutsumanimi duunikavereiden kesken. Johtuu kait siintä, kun saivat selville, etten oikeen diggaa ukkosta.
sonni-laitinen olen työkavereille ollu jo kohta 30 vuotta. nimi tulee siintä, kun olen ja olen aina ollut ankara kaveri pamputtamaan tyota vastakkaista sukupuolta. suomeksi ja suoraan sanottuna olen saatanan kova karju nussimaan :)
pikkuneiti summanen
Mua kutsutaan Fluke-Masaksi tai pelkästään Flukeksi, johtuen siintä että vuosia sitten onnistuin hajoittamaan (lue polttamaan) kaksi Fluken mitskua puolentunnin sisällä ja samaa muuntajaa mitatessa.
kerro lisää. mitä tapahtui?
Hienoa, että palstalla tällaisia lyriikkaa sisältäviäkin juttuja. Minua haukkuvat työmaalla hätäseisnapiksi ja tämä hieno haukkumanimi johtunee varmaan siintä, että minulla on vasemmassa poskipäässä peukalonpään kokoinen rustopatti.
Normistihan sähkömies on hyvin kunnioitettu työläinen. Kokenutta sähköasentajaa palvotaan, ja hänen mielipiteitään aina tuetaan. Olen jopa kuullut sanottavan pätevää sähkäriä guruksi. Tuttavapiirissä, kunnassa ja kylillä kun usein on yksi, kokenut, vanha sähkäri, joka vuosikymmenet hoitanut paikallisten sähkötyöt, hän on hyvin kunnioitettu ja viisaaksi sanottu kaveri. Ja vanhoilla sähkäreillä on usein apumiehet mukana, jos metallitöitä, hitsausta, raksahommia pitää tehdä, jotta sähkötyö edistyy. Ja olen kuullut, että ennen oli sähkömies nii kunnioitettu, että hänellä oli henk.koht. autonkuljettajatkin. . Nuoria sähkäreitä nimitellään, mutta iän ja kokemuksen myötä, heidän arvostus ja kunnioitus kyllä kasvaa ihmisten mielissä.