Läksin sitten eilen illalla pyöräilemään (polku).
Reippaassa alamäessä oli tiessä reikä ja väistin sitä.
Ja eikun nurin.
Käsivarret ovat kuin juhelihaa ja luultavasti muutama kylkiluu murtunut.
Ainakin koskee joka henkäyksellä, yskiä ei uskalla ollenkaan ja pallealihaksia jännittäessäkyllä koskee.
Siinäpä miettimistä yön pitkinä tunteina, kun ei saattanut kylkeä kääntää.
Pakko mennä aamulla töihin, koska muuten tulee taatusti loparit.
Vahvasti doupattuna sainkin duunini hoidettua, vaikkavälillä koski aika pirusti.
Onkos tullut kipeänä mentyä töihin?
Puutarhurin kuolema (lähellä)
15
86
Vastaukset
- ääplöm,.
Höpö, höpö, ketään ei voida pois potkia sairaana, tiedät sen itsekin.
- kednah
Olin nimittäin eka viikon työhönotostani iskiaksen vuoksi sairauslomalla, sekä ammattiosaamiseni puutarhurina liikkuu 0 tasolla.
En todellakaan haluaisi potkuja heti alkuunsa, jo uhkaksien takaa.
1800 e ei ole iso palkka, mutta muiden tulojen kanssa sillä pärjää.
Sikäli se on todella noloa.- 1200€ kk
Ja olet tukityöllistetty? Kerro heti mistä saa moista palkkaa tukityöllistettynä, minä lähden sinne heti.
Kyllähän nyt papparainen puhut omasta tilastasi täyttä soopaa.
- lejanna
Woi siuta, polopoikaa, laitetaanko manillaköysi ympärille, että luut luutuu?
Kirjoitapas koko kirja, kun nimi on jo noin upea!
Ei kukaan saa sairaana potkuja.
En ole tainnut mennä töihin sairaana, kuumeessa olen ollut töissä, kun yht'äkkiä on noussut.
. - kednah
Joo, se Meren Manillaköyedstä oli ihan mainio,kannattaa kaikkien lukea.
Ei sentään, 3 Buranaa piti ottaa, kun tuo selkäkin vielä skrappai.- lejanna
Niin on, upea kirja, mutta ihmeen hieno oli tuo TV-versiokin.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=4&ag=28&t=664&a=4809
.
- RIMMIR
Juu meinas poksahtaa tässä pariviikkoa sitten. Lukemat olivat 243/140 , tämän vuoden ennätys siinä lääkintä piirissä. Eipä vaan tipu sairaslomaa, kokeillaan lääkitystä.
Että tämmöstä maailmalla.- Orloclainen
Jätä nyt ainakin suola pois. Siis piilosuola jota on joka paikassa. Vai onko sulla joku perussairaus kuten diabetes tai munuaisvika jotka nostattavat verenpainetta? Kummallista jos lääkittynä tuollaiset arvot. Vääränlainen lääke. Kylla betasalpaajalla saa alemmaksi mutta noista kaliumsalpaajista ja ACE-estäjistä en tiedä. ACE-estäjää olen joskus syönyt ja paine oli hyvä mutta pulssi koko ajan liian nopea ja kaliumsalpaajalla jalat turposivat ja olo oli oksettava joten en voinut lainkaan käyttää.
- minulla toimi 5 kg
Jo muutaman kilon painon pudotus voi auttaa ratkaisevasti.
- kednah
Ei voi olla totta!
Mulla oli alapaine 125 tai jotain, ja äkkiä lääkitys päälle.
Nyt on jotain 95 , sekin liikaa...- RIMMIR
On tämä aivan totta ja lääkitys on meneillään. Uusi tarkistus ensi viikolla, kyllä tämä tästä pikkuhiljaa menee parempaan suuntaan.
- lejanna
RIMMIR kirjoitti:
On tämä aivan totta ja lääkitys on meneillään. Uusi tarkistus ensi viikolla, kyllä tämä tästä pikkuhiljaa menee parempaan suuntaan.
Verenpaineesi lukematko olivat nuo??
Miten ei toipumislomaa lekuri ehdottanut?
Vai oletko meikäläisiä, jotka eivät osaa valittaa??
.
- RIMMIR
Paineeni lukemiahan ne, taidanpa olla samaa tyyppiä kanssasi tuon valittamisen suhteen. Ja oikeastaanhan kaikki on hyvin, terveet lapset ja lapsenlapset, katto pään päällä, työ. Paineen purku vaan on jäänyt taka-alalle :)
Ja kuka hemmetti täällä kuuntelisi jotain rupsahtanutta 55 vuotiasta siirtolaisämmää?- Pump pump
Täällähän passitetaan syöpäsairaatkin töihin. Eikä aivoja jumputtava verenpaine ole monellekaan lekurille nykyaikana sairaskirjoituksen arvoinen. Oli sitten kyseessä sisä- tai kotisyntyinen potija.
Pidä hyvä ihminen ainakin se yksi viikko lomaa jonka saat ilman lääkärin lupaa!
Toivotaan että lääkitys puree. - Sama hösilö...
Pump pump kirjoitti:
Täällähän passitetaan syöpäsairaatkin töihin. Eikä aivoja jumputtava verenpaine ole monellekaan lekurille nykyaikana sairaskirjoituksen arvoinen. Oli sitten kyseessä sisä- tai kotisyntyinen potija.
Pidä hyvä ihminen ainakin se yksi viikko lomaa jonka saat ilman lääkärin lupaa!
Toivotaan että lääkitys puree....sisä- tai ulkosyntyinen...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1873686Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301172
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1491117- 511024
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914