Sydänlääkitys ja sen haittavaikutukset

Olen reilu nelikymppinen mies, joka sai ilman minkäänlaista varoitusta viime syksynä sydäninfarktin. Ei ollut kolesterolia, eikä ylipainoa. Infarktista olen toipunut kohtuu hyvin mutta lääkitys tuottaa ongelmia. Syön kahdeksaa eri lääkettä (orloc, amlodipiini, cardace, primaspan, lipitor, circardin, plavix ja vielä lisäksi vatsansuojalääke. Kärsin melkoisista lääkkeiden sivuvaikutuksista ja lääkärit eivät ole halukkaita vähentämään lääkitystä, koska pitävät minua ns "korkean riskin potilaana". Haittavaikutuksista ikävimpiä ovat väsyminen ja lihaskivut. En tiedä löytyykö täältä ketään, jolla olisi vastaanvanlaisia ongelmia sydänlääkkeiden kanssa?
155126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Melkoinen liuta sulla noita lääkkeitä. Koita jaksaa!

Äänestä

Kyllä vaikuttaa ihan asialliselta listalta. Kaikki tärkeitä. Lihaskivut voivat vähentyä, jos kolesterolilääkkeen merkkiä vaihdetaan ja mm. tuo Orloc vaikuttaa juuri varsinkin rasituksessa väsymiseen. Ei kannata lopettaa tai muuttaa annostuksia ominpäin.

Äänestä
  • Hasuska ilmaus " Orloc vaikuttaa juuri varsinkin rasituksessa väsymiseen".
    Siis kun rasituksessa väsyy, niin miten vaikuttaa?

    Äänestä

En taida kuitenkaan jättää statiineja pois. Tutkimukset kertovat sen, että alle viiskymppinen infarktin saanut hyötyy statiineista vaikka kukaan muu ei niistä hyötyisikään. Toissapäivänä lääkäri vaihtoi atorvastatiinin, rosuvastatiiniin. Saas nähdä vaikuttaako lihaskipuihin.

Äänestä
  • Eihän sinulla ollut alunperinkään korkea kolesteroli. Miksi nyt sitten syötetään statiineja?

    Äänestä

Mä syön Orlocia 7,5 mg päivässä rytmihäiriöihin ja oon ihmetellyt ihan järkyttävää väsymystä! Nukun yöllä ihan niin pitkään kuin vaan ikinä mun annetaan nukkua ja pahimmillaan vielä kahdet päiväunet lisäksi.

Ja just rasituksessa oon huomannut että esim. vaikka jumpassa puolen tunnin jälkeen tuntuu ettei enää ole voimia nostaa käsiä ylös.

Hanurista on. Musta tuntuu, että elin parempaa elämää niiden rytmihäiriöiden kuin näiden lääkkeiden kanssa.

Äänestä

No sydänlääkkeitä ei ole kuin yksi, mutta muita lääkkeitä sanoisinko, tolkuttomasti. Mutta olen pärjännyt kohtuuhyvin, kun käytän aika runsaasti luontaistuotteita. Eräs perheystävälääkäri sanoikin, että kuule, jos et tajuaisi käyttää noita luontaistuotteita, Sulla ei olis mitään mahdollisuuksia sietää tuollaista määrää lääkitystä.

- Solomet 10 mg /vrk
- Somac 20 mg vatsan suoja
- Thyroxin 0,1 mg kilp.rauh.vajaatoiminta 1,5 tabl/pvä
- Spesicor DOS 95 mg eteisvärinä 1*2
- Furesis 40 nesteen poistoon 6 tabl/vrk
- Marevan 3 mg eteisvärinä 23,5 mg/vko
- Parataps 500 mg 2*2
- Arthryl 750 mg nivelrikko 1*2
- Gabapendin Actavis kaps.kova 300 mg (lihasheikkous ja hermokipu) 1*1
- Durecal (kaliumin palauttaja) 1*2
- Aerius 5 mg käsien armottomaan kutinaan 1*1
- Atarax 25 mg käsien kutinaan 1*1
- Reumacon Reumaan 2*2
- Navelbine 30 mg Sytostaatti syöpään 5 kapselia kerran viikossa

Äänestä
  • Ihme että olet edes hengissä kun sairauksia on vaikka muille jakaa.

    Äänestä

Voi kuinka monasti henki olis lääketieteen käsityksen mukaan pitänyt jo lähteä, vaan eipäs. Vielä kuoleman koomastakin virkosin, mulla nääs vielä niin paljon hauskoja asioita kesken, ettei täältä noin vaan malta lähteä kesken kaiken.

Äänestä

Jos noitten lääkkeiden jälkeen seisoo niin kaikki hyvin

Äänestä

beta salpaaja ja cardace ei sovi mulla yhteen,Jätin cardacen pois koska mulla ei verenpainetta.Kaveri teki saman ja elämänlaatu parani.

Äänestä

Joo kannattaa käydä lääkärin kanssa läpi että tarvitko todellakin noin valtavasti lääkkeitä?Monesti niitä saa karsia.Mitä vähemmällä pärjää,sen parempi!

Äänestä

Mulla+ollut+sydänlääkitys+nyt+2+vuotta+kun+rasituskokeessa+huomattiin+että+yksi+suoni+oli+70+%+tukossa+siis+sepelvatimo+tauti+diagnosoitu.+Sitä+ennen+olin+ihan+terve+ihminen+mutta+nyt+ihan+vaivainen.+On+kauheaa+närästystä,+kutinaa,+lihakset+kamppailee,+iho+halkeilee+jaloista,+väsyttää,+keskivartalolihavuuttakin+tullut.+Ennen+lääkkeitä+urheilin+mutta+nyt+on+vaikeaa+väsymyksen+ja+muiden+takia.+Molemmat+olkapäät+on+jäätynyt+ja+niitä+hoidettiin+vuosi+molempia+fysioterapiassa.+Nyt+luin+noista+statiineista+ja+meinaan+kysyä+että+saisko+ne+ainakin+pois.+Mulla+on+aamulla+Primaspan,++Bisopolor,+Losartan+ja+Plavix,+illalla+Atorvastatin.++Lisäksi+menee+allergialääkettä+kun+keväisin+alkanut+allergiakin+ja+Losec+vatsan+närästykseen+ja+pullokaupalla+Gavisconia+närästykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tosi42 kirjoitti:

Olen reilu nelikymppinen mies, joka sai ilman minkäänlaista varoitusta viime syksynä sydäninfarktin. Ei ollut kolesterolia, eikä ylipainoa. Infarktista olen toipunut kohtuu hyvin mutta lääkitys tuottaa ongelmia. Syön kahdeksaa eri lääkettä (orloc, amlodipiini, cardace, primaspan, lipitor, circardin, plavix ja vielä lisäksi vatsansuojalääke. Kärsin melkoisista lääkkeiden sivuvaikutuksista ja lääkärit eivät ole halukkaita vähentämään lääkitystä, koska pitävät minua ns "korkean riskin potilaana". Haittavaikutuksista ikävimpiä ovat väsyminen ja lihaskivut. En tiedä löytyykö täältä ketään, jolla olisi vastaanvanlaisia ongelmia sydänlääkkeiden kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu