Chinchillan hengitystietulehdus ja liikunta

minnys

Hei kaikki cilla-ihmiset!

Chinchilla-polollani on todettu juuri hengitystietulehdus, johon se sai antibiootteja ja tulehduskipulääkettä. Ongelmana onkin se, että kun se on pari päivää levännyt, sen papanat ovat pieniä ja liikkumattomuus selvästi aiheuttaa sillä ummetusta. Eläinlääkäriltä en huomannut kysyä, mutta cillallani riittää energiaa ja olen päästänyt sitä vapaaksi lyhyitä aikoja kerrallaan mutta tuntuu että se tarvitsisi sen perus 2-4 tuntia mitä se on joka ilta vapaana. Tuhina ja hengityksen rohina on pahempaa kun se liikkuu, mutta energiaa riittää ja cillani tekee siitä huolimatta huikeita sporttispurtteja ja näyttää hyvin virkeältä, syö, juo ja oleilee normaalisti.
Kysymys onkin, saisinko juoksuttaa sitä ollenkaan? Antibioottien kanssa annan maitohappobakteereja vatsan toiminnan tasapainottamiseksi, vähän pelottaa että vatsa tukkeutuu tai menee huonoksi.
Kertokaahan mitä mieltä olette.

2

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chinchillachinchilla

      Onhan antibiootti Baytril (eikä Ditrim)? Baytrilin vaikutus pitäisi näkyä jo muutaman annoksen jälkeen. Ditrim taas ei hengitystietulehduksiin yleensä auta. Chinchillasi hengitystietulehdus vaikuttaa jo edenneen pitkälle, joten oikea antibiootti on tärkeä, sillä tuo sairaus vie chinchillan mukanaan nopeasti.

      Pienet papanat ja ummetus johtuu todennäköisesti antibiootista, sillä se on antibiootin yksi haittavaikutuksista. Anna sille paljon heinää, myös ananasmehua kannattaa juottaa.

      Liikkumista kannattaisi kyllä hieman vähentää siksi aikaa, kun antibiootti alkaa purra. Tosiaan jo 1-2 päivän päästä pitäisi näkyä/kuulua selvää parannusta.

    • Lisätietoa...

      Yleensä muuten hengitystietulehduksen aiheuttaja on pasteurella. Asiasta kannattaa lukea lisätietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2073
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1886
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1659
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      64
      1534
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1202
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      84
      1173
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1132
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe