kesälomalla lasten äidille ruokarahaa ja hoitorahaa! Kuka maksaa? Ei varmaan kukaan. Yritin itse ex miestä että maksaisi ruokarahaa kun ei ole koulussa ruokailua, niin osallistuisi äidin taakkaan, mutta ei tietenkään.
Siksi olisi hyvä kun kesäkuukausina elarit olisivat tuplaerlarit. Äiti taas maksaa lasten ruokailun kesälläkin yksin... näin se menee.
Miesten kuuluu maksaa
17
150
Vastaukset
- --KK--
Yhyy yhyy..jos tuon joku tosissaan ottaa,niin se on se ruikuttajakuningas joka pääsee mesoamaan yhäriruikuttajista.
Jos et itse ole sama henkilö? - nari nari
No eikähän se ex-miehesi pidä lapsiaan kesällä, joten mitä oikeesti teet silloin elereilla? Ahneudella ei ole mitään rajaa...
- melkoinen turhapuro
No just siksi, kun hän ei pidä lapsiaan kesällä!!! heh... on sulla lokiikkaa... hehheeeeeeeeee
- paras ratkaisu
olisi vihdoinkin siirtää lapset isän osoitteeseen pysyvästi. Joudut maksamaan VAIN minimielarit / kk.
- mis sunjärki
Voi yhren kerran!!!! Miten ne lapset voi muuttaa isän luo, jos se isä ei muutenkaan ole ollut lastensa kanssa? Sehän olisi kuin heitteille jättö, laittaa lapset isälle, joka ei ole heidän kanssaan.
- totuuden näkevä.
Kuules lissu! Se tiedetään täällä yleisesti että olet katkeroitunut jätetty yhäriruikuttaja jonka elämäntyönä on lapsien ja isän etäännyttäminen ja lapset ovat sinulle se tuki ja turva eikä toisinpäin niinkuin pitäisi olla!
Jauhat päivästä toiseen täällä tuota säälihakuista ruikutustas jonka avulla haet oikeutusta haukkua lastes isää mutta usko huviksesi niin tuolla kostonhimoisella katkeruudellasi sinä sahaat sitä oksaa poikki missä istut......
- järki käteen
Ikuinen narina rahasta loppuisi ja olisi isänkin jo syytä alkaa olemaan lasten kanssa. Koululaiset eivät jää heitteille. Sen ikäisiltä tulee palautetta hanakasti. Onhan isän uusikko ja sukua lähellä muutenkin turvana.
- hohhoijaaaaaaaaaaaaa
Mutta jos ei haluu? Se onkin eri asia: Ei ketään voi pakottaa olemaan omien lasten kassa, jos vapaana on kivampaa. Ei edes isää.
Suku on tietty aina lasten lhellä, mutta samaa en sanoisi noista uusikoista, niistä ei ole kuin haittaa, eikä he sitäpaitsi kuulu lasten elämään.
- järki käteen
Tulihan se sieltä, eli suku on aina lasten lähellä eivätkä he jää heitteille isällään. Isän uusikon haitta on vain omaa luuloasi kun et ole halunnut edes tavata häntä. Mieti vielä järkevästi uudestaan tilanteet. Vanhemmuus kun on eri asia kuin epäonnistunut ja päättynyt parisuhde eksän kanssa.
- totuuden näkevä.
Tuo lissuhan ei tajua mitään yksinkertaistakaan asiaa vaikka kuinka monesta rautalankakerästä vääntäisi ;)
Mukavaa ajanvietettähän tämä tietenkin on kun saa nauraa tuon henkisesti vajavaisen höpinöille ;)
En kyllä ihmettele tippaakaan että tuon lissun exä on on potkaissut tuollaisen sekopään mäkeen sillä näkyy se olevan aivan ylivertaisen vajukki yhäriruikuttajaksikin ;) ;) - naikkosten täys kiel
Mihin me tarvitsemme ex miehen ja ex isän naisia? Emme yhtään mihinkään. Miksi sotkea meidän elämää enempää, ja hyväksyä viras ulkopuolinen ihminen meidän perheeseen, kun emme hänellä tee mitään.
Se olisi ollut riskin ottoa kun lapset olivat pieneiä, ja nyt olisi jälkipyykin aika, kun lapset olivat häiriköitä huonon seuran tähden. Sitä riskiä emme ottaneet.
Nyt ovat lapset erittäin fiksuja, kun suojelimme heitä ulkopuolisilta huonoilta vaikutteilta, ja siitä lapsetkin ovat erittäin kiitollisia minulle. - ojkfkfkgyfvbjy,g
naikkosten täys kiel kirjoitti:
Mihin me tarvitsemme ex miehen ja ex isän naisia? Emme yhtään mihinkään. Miksi sotkea meidän elämää enempää, ja hyväksyä viras ulkopuolinen ihminen meidän perheeseen, kun emme hänellä tee mitään.
Se olisi ollut riskin ottoa kun lapset olivat pieneiä, ja nyt olisi jälkipyykin aika, kun lapset olivat häiriköitä huonon seuran tähden. Sitä riskiä emme ottaneet.
Nyt ovat lapset erittäin fiksuja, kun suojelimme heitä ulkopuolisilta huonoilta vaikutteilta, ja siitä lapsetkin ovat erittäin kiitollisia minulle.vittu et sä oot sekopäinen ämmä! tapa ittes nii se ois kaikkien etu!
- Emmätajuu
...huokaus... Olen ollut hoitovapaalla, opintotuella ja nyt viimein työssä. Elatusmaksun suuruus on ollut koko ajan sama indeksikorotuksia lukuunottamatta. Lapset eivät ole koko aikana olleet tuntiakaan isänsä luona, eikä muuten ole ollut sukuakaan tukena. Pitäsikö nyt sitten alkaa itkemään että yhyy, mun pitää laittaa ruokaa kesälläkin?? Emmätajuu. Laitanhan ruokaa kaikkina muinakin päivinä. Eikä se ruoka ole yhtään sen kalliimpaa tänään kuin eilenkään, vaikka lasten kesälomat tänään alkoivatkin. Ja kouluruoka taas on välillä sen tasoista, että kotiruokailuun on saanut panostaa kunnolla arkenakin...
- Onnellinen lapsuus
En kans ymmärrä, mitä varten ottaa ne lapset erossa kun ei kuitenkaan halua sitä yksinhuoltajan elämää elää. Itsellä on lapsi ja asutaan kahdestaan. Niillä rahoilla ollaan tultu toimeen, mitä milloinkin saadaan. Jos koko ajan olet jotain vailla siltä (niiltä)ex-miehe(i)ltä niin opetat vain lapsesi katkeraksi ja ilmeisesti olet jo onnistunut. Katkeroituneen yksinhuoltajan suurin riemu on kun lapset vihaavat isäänsä. Onneksi mun lapsi ei vihaa isäänsä eikä. Silloinhan hän samalla vihaisi toista puolta itsestään. Haluatko tosiaan, että lapsestasikin tulee katkera aikuinen?
- liemessä ollaan
Kuka päästi Lissun ulos tyrmästä???
- Turhaan valitatte!!
Opetelkaa hallitsemaan rahankäyttöä.
Valittavat suomi-yhärit voisivat otta oppia vaikka somalinaisista, jotka pärjäävät Suomessa vaikka heillä olisi kymmenen lasta hoidettavaan.
Lopettaa rahan tuhlaaminen itseenne ja keskittykää olennaiseen - LAPSIINNE!! - hanklaa on yksin
Yh äideillä ja perheillä ei ole sitä rahaa! Elävät köyhyydessä, josta uutisoidaan jatkuvasti. Kyllä yksin se on hankalampaa kuin kaksin. Kun mies ottaa uuden muijan ja elättää sen muijan lapset, niin omat lapset jää ilman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874078Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242901No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10899
- 131875
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750