Onko vihasi vl vanhuksia kohtaan, hoitomies, niin vankka, että
nöyrtyminen Taivaan Isän edessä SRK:n myötäilyssä ei suupielissä onnistu?
Mikä niissä vanhuksissa oli vikana, että saatanalleheitto oli pakollista
ikänsä seuroissa käyneillä.
Nauttimalla vielä toisten tuskalla. On nimittäin niin, että "käki se kukkuu kuusikossakin".
Maailman häpeällisintä uskontoa.
Nöyrry parannukseen sinä saatanalleheittäjä
12
119
Vastaukset
- Ikävä kyllä
Paatunut PASKA ei nöyrry. Saatana pitää siitä huolen.
- Helvetti nöyrryttää
Ikuinen helvetti odottaa, monet hoitomiehet ovat helvetissä-onneksi.
- Jäärät
Ilmaiset asian voimakkaasti, mutta se on valitettavasti totta. Jokaisen ihmisen elämä on lahja Jumalalta - arvokas lahja. Jokaisella on oikeus elää elämänsä mahdollisimman onnellisesti myös maan päällä. Toisten tulee tuota elämää myös kaikin tavoin kunnioittaa, ettei mitään särkyisi. Hoitokokouksissa/-tilaisuuksissa riettaat hoitajat - monesti paikkakunnalle muuttaneet nilkit yhdessä jo paikkakunnalla asuvien samanhenkisten kanssa - hyökkäsivät sydämestään uskovaisten ihmisten kimppuun/elämään, vainosivat eivätkä antaneet rauhaa syyttäen jostakin keksimästään asiasta - jota ei tarvinnut olla olemassakaan tai joku täysin mitätön asia vääristyi ja sai juoruakan suussa hirvittävät puitteet. Ihmisiä ja heidän omiatuntojaan pilkattiin ja häväistiin. Monella on oma tarinansa, mutta minä tunnen kaksi minun omaan henkilökohtaiseen elämääni liittyvää hoitoperkelettä, jotka eivät ole korjanneet asioitaan, vaan elämää elävät edelleen rietasta elämäänsä.
- nuo ru kai nen
Miten saatanalle heittäminen tapahtui konkreettisesti. Sanottiinko: "Saatanan haltuun!" Minä kun ole vielä niin nuori.
En ole vakuuttunut, onko kysymyksesi vilpitön, mutta kaiken varalta.
Hyvinkin pienen syy, jopa turhan epäilyn ansiosta ripitettiin ihmisiä ensin seurahuoneistoissa jopa lähes aamuun asti, ja pieniä lapsiakaan ei päästetty pois huoneesta, He seurasivat kuulustelua, itkuja ja saatanan työtä, jota veti puhuja lakeijoineen.
Ymmärrät nyt, ettei kaikki -50/ 60 luvulla syntyneet VL lapset ole aivan tasapainoisia, sillä ko. asia on vääristänyt Heidän lapsuuden ja omantunnon.
Mutta kun kiusattu oli romahtamisen partaalla, vietiin usein Hänet ulos, ja jopa sielläkin tekivät nämä ”puhtaat sanan levittäjät” TEKIVÄT SOPIMUKSEN SAATANAN KANSSA, LUOVUTTAEN IHMISEN HÄNELLE. Sitoen jopa fyysisiä käden liikkeitä käyttäen tuohon vihtahousuun.
Tällainen se VL taustasi on.
Kukaan kristitty ei tee sopimuksia saatanan kanssa kun lestadiolainen, valitan.
Saatana on ikään kuin se Heidän paras kaveri.
Kes.
- tsiutsau
Eiköhän tuossa ole sama juttu, kuin lasten nussimisessa. Puolustuskyvyttömiä ihmisiä sorsitaan. Eläköön VL!
- aika on korjata
Ehkä Jumalan aika on jo tullut viimein! On aika korjata hoitokokousväkivalta. On aika nöyrtyä parannukseen kovien hoitajien. Moni väkivaltahoitojen kohteeksi joutunut on jo kuollut. mutta niiltä uhreilta, jotka ovat vielä elossa tulee heitä väärin kohdelleiden pyytää anteeksi.
- Joutunet helvettiin
Kuules, se oli seurakunta joka teki nämä hoitokokousjutut.
Seurakunta ei voi olla väärässä, tiedäthän sen?
Joten tähän voidaan laittaa loppu noille epäuskoisille jorinoille.
Jos väität että vääryttä on tapahtunut niin samalla väität että seurakunta on väärässä. Ja näinhän ei asia tietenkään ole.- minä matti.
Hei kuules missä on tämä seurakunta. Kuuluiko siihen seurakuntaan montakinihmistä.??
- Seurakunta?
Onpas hullu mielipide. Tiedätkö, että pienellä paikkakunnalla "seurakunnan" saattoi muodostaa rääväsuinen juoruämmä ja- äijä. Kirjoituksestasi päätellen tiedät varmaan itsekin kuinka juttuja kehitellään ja kun niitä puhutaan ja puhutaan ja levitellään niin että kohta voi sanoa, että seurakunta on sitä ja sitä mieltä, vaikka olisi ksymys yksin juoruämmän keksimistä jutuista.
- Krista 22v
Kyllä seurakuntakin voi olla väärässä, vrt. Paavalin aikanakin oleviin seurakuntiin ja Paavalin kirjoitukset seurakunnille. Seurakunnan pää Kristus ei ole erehtyväinen, mutta Häntä ja Hänen käskyjään tottelemaan pyrkivät seurakuntalaiset ja seurakunta kyllä erehtyy (vieläpä monessakin asioissa). Siksi seurakunta ei koskaan saa asettua KRISTUKSEN PAIKALLE, vaan aina oltava Kristukselle ja HÄNEN JOHDOLLEEN ALAMAINEN!
- Joutunet helvettiin
Niin, varmaan ymmärsitte viestini ns. provoksi.
Mutta eikös vl pakene juuri tämän seurakuntaopin suojiin?
Ehdotukseni onkin että palstalle perustetaan piakkoin VLNettiSeurakunta.
Tähän seurakuntaan voi liittyä - niin, kuka? nopeasti sopiva porukka kasaan ja seurakunta onkin kasassa. Ja sitten voikin passitella epäuskoiset helvettiin kun seurakunta ei ole väärässä.
No pitää sitten muistaa se elävä usko jne mutta pääasia kuitenkin on esimerkiksi se erehtymättömyyden pikainen saavuttaminen. Hoitokokouksia voinee järjestää netissäkin?
Mahdollisuuksia on rajattomasti. Onko kellään saatanalle heitettäviä tuttuja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770