EBS vai Tallinnan Teknillinen yliopisto?

nn

Eli otsikko kertoo jo aikas paljon! Olen suunnitellut hakevani kauppatieteitä lukemaan Tallinnaan, mutta kumpaako sitä kannattaisi hakea? Kokemuksia, mielipiteitä? Kiitos jo etukäteen :)

10

3779

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TallinnInMyMind

      Löysin Studentumin sivuilta hyvät suomenkieliset esittelyt kummastakin oppilaitoksesta:

      EBS:
      http://www.studentum.fi/EBS_Estonian_Business_School__b16071.html

      TUT:
      http://www.studentum.fi/Tallinnan_teknillinen_yliopisto__b15981.html

      Kannattaa ehkä miettiä jo tässä vaiheessa hieman sitä, onko mielessäsi jotain erikoisaluetta, johon haluat opinnoissasi suuntautua. Estonian Business Schoolissa pääainevaihtoehdot ovat sijoittaminen (Investment management) sekä markkinointi ja PR (Marketing and Public Relations). Tallinnan teknillisessä yliopistossa kansainvälisen liiketoiminnan johtamisen koulutusohjelmassa ei taida olla erillisiä suuntautumisvaihtoehtoja, vaan koulutus on enemmän "kokonaisvaltainen".

    • tere89

      Hei, minulla on tuttuja, jotka opiskelevat molemmissa kouluissa ja kuulemma EBS on käytännönläheisempi, kun taas TUT opetus on teoreettisempaa. EBS on enemmän keskittynyt kunnon "kovaan busineksen", TUT opettaa laajemmin ja poikkitieteellisemmin, eli riippuu mitä haluat tulevaisuudessa tehdä. EBS jos kunnon business ja kaupanteko kiinnosta, TUT jos kauppatieteet tieteinä kiinnostaa.

      Itse lähdössä syksyllä TUT:n, virolaiset ystäväni sanoivat, että TUT paljon arvostetumpi, sillä se on valtion koulu kun taas EBS yksityinen. TUT:n ei tarvinnut suorittaa kielikoettakaan, kunhan oli englannista numerona 7 tai C.

    • nn

      kiitos vastauksista!
      tere89 kun hait ttu:lle käännätitkö todistuksiasi vai lähetitkö vain kopiot? Mietin kun jotkut on kuulemma laittanut pelkät kopiot ja on riittänyt :) kiitti taas jo etukäteen!

    • tere89

      Hei, lähetin vain kopiot en käännättänyt todistuksia. Kopiot täytyy käydä maistraatissa notaarilla todistamassa oikeiksi maksaa alle 10 euroa. Tsemppiä hakuun toivottavasti syksyllä nähdään :)!

    • tartlane
    • ebsiläinen

      Se, että virolaiset TÜT:lla opiskelevat sanovat sen olevan arvostetumpi yliopisto kuin EBS on aina suhteellista, eikä perustu mihinkään fundamentaaliseen - huhujen perusteella on vaikea saada mitään realistista kuvaa asiasta. Voi olla, että TÜT voisi olla arvostetumpi Viron sisäisillä työmarkkinoilla, mutta enempää en osaa sanoa. Lisäksi, jos kysyy EBS:ssä opiskelevilta, saa luultavasti vastaukseksi sen olevan parempi.

      Jos esimerkiksi ihan rankingeja katsoo, voi huomata, että EBS on kansainvälisesti tunnetumpi, kuin TÜT (vertaa myös suomalaisia koulujen menestystä).

      Itse EBS:ssä opiskelevana voin kertoa, että opintopisteiden eteen saa tehdä töitä, ne eivät ilmaiseksi tule. Sivussa sitten oppiikin jotain.

      Kumpaan siis kannattaa mennä? Mieti, haluatko pienempään ja kansainvälisesti hyvin vahvaan yliopistoon (hyvät vaihtomahdollisuudet yms) vai isompaan, mutta vähemmän kaupallisesti keskittyneeseen yliopistoon. Kannattaa myös muistaa, ettei Tallinnassa opiskelu ole kaikkia varten. Tietoa ei kannata etsiä välttämättä foorumeilta, koska täältä löytyy mitä ihmeellisimpää informaatiota, joten jos haluaa käsiksi luotettavaan tietoon, kannattaa etsiä käsiin ihmisiä, jotka opiskelee kyseisissä kouluissa ja verrata keskenään heidän kokemuksia yms.

      Tuohon Tarton sopimukseen : EBS kirjoitti yhteistyösopimuksen.

    • hippiäinen39392

      TTU:sta saa kauppatieteiden paperit (ns. vastaa yliopistotutkintoa/kauppakorkeakoulututkintoa) ja EBSiltä BBA-paperin eli tradenomi (amk-tutkinto). Totta kuin vesi, opiskelen Tallinnassa ja kysytty opintokeskuksta.

    • Soros

      Jees - BBA on alempi korkeakoulututkinto, kuten on myös yliopiston kandin paperit. Eu:n yhdentämiskäytännön jäljiltä vastaavat toisiaan.

    • hunior

      Mahtaakohan tuo hippiäsen EBS(=AMK) TTU(yliopisto) vertailu pitää paikkansa? onko tälle jtn perusteluita, ihan mielenkiinnosta kysyn kun mietinnässä on lähteä Viroon opiskelemaan ja mielessä on ollut juuri EBS sillä olettamuksella että paperit ovat samat kuin esim Mikkelin Aalto yliopistolta saatavat (tai TTU:sta)

    • EBS Tallinna

      Mm. Helsingin Sanomissa todettiin muutama viikko sitten (huhtikuu 2012), että EBS:n tutkinto on täysin Suomalaista yliopistossa suoritettua tutkintoa vastaava. Myös Suomen Ekonomi-liitto on tätä mieltä (olen itse kysynyt). Jos tämä ei asiaa tarpeeksi todista, niin Estonian Business Schoolissa voi opiskella niin maisterin kuin tohtorinkin tutkinnon mitä ei AMK:ssa tunnetusti voi tehdä. Itse EBS:n viimeisen vuoden opiskelijana voin todeta, että TTÜ on Teknillinen yliopisto ja EBS Business koulu, eli eikö tämäkin kerro aika paljon minne business tutkintoa kannattaa mennä opiskelemaan? :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2514
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2511
    3. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      29
      2487
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      92
      1886
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      29
      1758
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      311
      1665
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1486
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1348
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1078
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      25
      1060
    Aihe