Palstoilla puhutaan vl-liikkeen kahtiajaosta.
En allekirjoita tuota jakoa. VL- liikkeessä on menneillään sukupolvien välinen törmäystila, joka tasaantuu lähivuosina.
Nuori 20 - 35 vuotiaiden ikäluokka huutaa muutosta, joka vääjäämättä on tulossa kun heidän vanhempansa 60 vuotiaat vetäytyvät syrjään luonnollisen poistuman kautta.
Nuoripolvi vaatii vapautta, joka itse asiassa jo nyt on lähes täydellinen kun sen oikein oivaltaa.
Virallinen oppi ja käytänteet poikkeavat toisistaan nuorten ikäluokassa.
Nuoressa ikäluokassa on paljon erilaisista asioista eritavalla ajattelevia. Mutta yhteinen ajatus on Kristuksessa ja erilaisuuden suvaitsemisessa. Nuoren polven suvaitsevaisuus jo itsessään estää eriseuran syntymisen.
Hajaannusko?
7
213
Vastaukset
- käykää lukemassa
Vl-foorumilaiset ne hehkuttelevat hajaannuksesta. Varsinkin Nuusku, hän oikein odottaa sitä. Onko semmoinen oikein?
- Odotan keskustelua
Olet väärässä! Kysymyksessä ei ole ainoastaan nuoren polven vapauden vaatimukset, vaan kysymys on kaiken kaikkiaan valtavan epärehellisyyden ja vallankäytön/alistamisen lopettaminen yhteisöstä. Sitä ei kukaan uskovainen hyväksy - niin uskovainen. Yhteisössä on vieläkin väkivaltaan syyllistyneitä hoitajia, jotka näyttelevät uskovaista, vaikka ehkä maineensa vuoksi eivät ole tähän päivään mennessä kyenneet tunnustamaan ja korjaamaan tekojaan. Lukkarinrakkaus on se tapa, jolla asioita on hoidettu eikä ole yritettykään korjata rehelliseltä pohjalta. Nuoriso näkee myös vääryyden eikä sinänsä ole vaatimassa mitään ei hyväksyttyjä vapauksia.
- SRK haisee.
Lastenraiskaamisen salaajat ja hoitokokousjulmurit jäävät SRK:n kelkkaan rehellisten lähtiessä lätkimään!
- Vääjäämättömästi
Voihan sitä aina toivoa, että nykyinen vl-PASKA ei hajoaisi. Niin siinä kuitenkin tulee käymään.
- avaaja
"Voihan sitä aina toivoa, että nykyinen vl-PASKA ei hajoaisi. Niin siinä kuitenkin tulee käymään."
Aika fundamentalistinen mielipide.
Liike on viimeisen 25- vuoden aikana uudistunut, uudistuu koko ajan ja jatkaa uudistumistaan. Uudistuminen on ollut kokoajan suvaitsevaisempaan ja liberaalimpaan suuntaan. Liikkeestä eroaa ihmisiä, voi erota pieni eriseurakin jossakin vaiheessa. Esimerkiksi 30- vuotta sitten liikkeestä lähteneet eivät tunnista nykyistä vl-liikettä entiseksi hengelliseksi kodikseen.
Pääjoukko, suuri enemmistö on ja pysyy uusiutuvassa herätysliikkeessä. - Tunkion päältä...
avaaja kirjoitti:
"Voihan sitä aina toivoa, että nykyinen vl-PASKA ei hajoaisi. Niin siinä kuitenkin tulee käymään."
Aika fundamentalistinen mielipide.
Liike on viimeisen 25- vuoden aikana uudistunut, uudistuu koko ajan ja jatkaa uudistumistaan. Uudistuminen on ollut kokoajan suvaitsevaisempaan ja liberaalimpaan suuntaan. Liikkeestä eroaa ihmisiä, voi erota pieni eriseurakin jossakin vaiheessa. Esimerkiksi 30- vuotta sitten liikkeestä lähteneet eivät tunnista nykyistä vl-liikettä entiseksi hengelliseksi kodikseen.
Pääjoukko, suuri enemmistö on ja pysyy uusiutuvassa herätysliikkeessä.Onko tunkion päältä uskominen uudistumista? Kaikki paska vaan haudataan alle ja sen päällä istutaan. Todellinen uudistuminen alkaa pöydän putsaamisella, eikä asioiden hautaamisella!
- taas kärsii lapset
V1978
Tuli hoitokokous ja aikuisia sidottiin. Olin silloin pieni lapsi.
Kun mentiin seuroihin muut lapset sanoi, teidän kanssa ei saa leikkiä tai olla. Joitakin oli vanhemmat kieltänyt. Jotkut taas oli kuullut kun aikuiset oli juorunnut, että noihin ei saa pitää yhteyttä. Meitä sidottujen lapsia pelättiin.
Jonkin ajan päästä tuli päästön aika ja kaikki oli hyvin?
MUTTA pienille lapsille ei kukaan koskaan kertonut tätä päästöä, ei me tajuttu. Tilanne jäi päälle ja noita sidottujen jälkeläisiä vältellään. Koko lapsuus aikana ei minulla ollut lapsuuteni koti Siionissa kavereita tai ystäviä.
Vielä nykyäänkin suviseuroissa lapsuuden kotisiionin väestä vain vanhempi väki tuulee tervehtimään, hymyilee ja vaihdetaan kuulumiset.
Silloin lapset kärsi. :,(
Matt. 13:24-13:30 hoitajat olivat niitä palvelijoita jotka eivät totelleet isäntää.. :,(
Matt. 13:36- selittää
V2011
Taas tilanne päällä ja pienet lapset kärsii. Uhreista puhutaan, juorutaan ja uhreja vältellään. Tätä teen minäkin :,(
Mistään ei tule tähän nykyiseen tilanteeseen opastusta, tukea, lohtua tai turvaa.
Nykyinen tilanenne koskettaa lähes kaikkia eli jokainen tunteen henk. kohtaisesti jonkun tapauksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712601
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454710Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493679Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201935Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471