mitä tehdä..
tosi rakkaan ystävän
poika kuoli
27 vuotiaana..
tunnen itseni
niin avuttomaksi..
tosi rakkaan ystävän
poika kuoli
27 vuotiaana..
tunnen itseni
niin avuttomaksi..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Se, missä voit auttaa ystävääsi ja hänen perhettään, on olla läsnä ja auttaa asioiden hoitamisessa. Ystäväsi on luultavasti liian turta toimimaan itsenäisesti. Kun aikaa hiukan kuluu, niin voit viedä ystäväsi jonnekin, missä hetkeksi voi unohtaa surunsa.
Kiitos! Vaan mistä sen paikan löydän?
Itsekkin niin eksyksissä olen..
Muistan, kun ystäväni kertoi toisen ystävän auttaneen häntä kuljettamalla paikasta toiseen ja olleensa mukana, kun hoiti käytännön asioita hänen miehensä kuoleman jälkeen. Omalta kohdalta autoin häntä omakotitalon tyhjentämisessä. Se, että on apuna esim. hautajaisten järjestämisessä, on sellainen apu, jonka saa vain parhailta ystäviltään.
Autoajelu vaikka kauniille paikalle ja ravintolassa syönti voivat olla tällaisia hetkellisiä unohduksia. Tallinnassa tai Ikeassa käynti ovat varmasti myös tehokkaita hetkittäiseen unohdukseen. Mutta vasta hautajaisten jälkeen..
Pidä itsesi koossa, sillä ystäväsi tarvitsee tukea. Yritä olla kuuntelija ja tukija, joka auttaa pahimman yli..
..sanot ..mutta hautajaisten jälkeen!!
siihen kulunee aikaa koska ruumiinavaus
kestää..taitaa tulla eijuhannusta..
kyllä olen tukena..
Kiitos mahd..
Sen verran vielä, että yleensä olo huojentuu hautajaisten jälkeen. Sitä ennen kaikki on silmissä pelkkää sumua. Sen tähden ehdotin muuta toimintaa vasta hautajaisten jälkeen. Luulisin, että ystäväsi olisi kyllä valmis lähtemään juttelemaan ja autoilemaan aikaisemminkin. Aina voit kysyä ystävältäsi, että miten voit auttaa. Toisessa saamassasi vastauksessa oli hyvä keino auttaa, viedä ystävälle valmista ruokaa tai leipomuksia. Samalla saat huolehdittua siitä, että ystäväsi tulee syötyä. Voimia!
Välittämisen osoitus juuri auttamalla käytännön ja arjen pieniessä asioissa. Esim leipominen tai vaikka ruokien tekeminen olisi mielestäni lämmin välittämisen osoitus.
Kiitoksia! Tein juuri äitinsä (81v) ohjeella karjalanpiirakkaa..vaikeata oli mutta onnistuin kun sain puhelimitse neuvoja ja mummonkin ajatukset..ainakin
hetkeksi muualle..sillä hänkin kärsii.. toivon että sydämensä kestää..on hyvin Rakas ja tärkeä!
Tarkoitin tietty että piirakoita... ei piirakkaa..anteeksi virheeni..!