Kertokaahan nyt viisaammat, voiko tanskassa maksaa kortilla, kuten suomessakin...? eli sen olen kuullut että monissa kaupoissa on samanlaiset maksupäätteet kuten tääläkin. Eli lähteekö ostokseni normaalisti pankin puolelta kuten tääläkin jos niin valitsen?? OP-visan omistaja olen. Säästyis turhalta rahanvaihdolta....
Vastaukset 7
- Kokkelia köpiksestä?
Kortti toimii aivan samoin kuten täälläkin, mutta jos sulla on "oikea visa", ei electron, niin veloitus lähtee aina visan puolelta. Etkä pysty sitä mitenkään valitsemaan vaan se on aina automaattisesti visa.
- Mike--
Ei pidä paikkaansa jos Tanskassa sama systeemi kuin Ruotsissa. Haaparannalla kävin ostoksilla ja minulla on MasterCard credit/debit-kortti. Samalla tavalla kuin Suomessakin valitsin maksupäätteellä vaan debit vaihtoehdon ja tililtä velottivat päivän kurssiin.
- nh
Ja lutottokortti ottaa katevarauksen kuten electron konsanaan, mitä ei täällä suomessa tapahdu.
- Matkustaja Minä
Olimme Tanskassa kaksi viikkoa sitten ja minulla on OP-Visa. Joka paikassa oli samanlaiset maksupäätteet kuin Suomessakin, mutta joka paikassa ei onnistunut debit/credit-valinta eli joskus oli pakko maksaa luottopuolelta ja tällöin sai maksaa myös lisämaksua (surcharge). Se oli joitaikin kruunuja ostoksen päälle.
- Vesimies75
Hei olemme lähössä Tanskaan. Voiko takseissa maksaa kortilla? Vastauksesta kiitollinen Kari-poi
- Viinamies75
Ainaskin AMEX kelpasi, joten miksi muutkin kortit.
- Toivottavasti auttoi
Asun Tanskassa (Aalborg) ja varmimmin täällä maksaa VISA -kortilla. Näillä on joku vanha korttisysteemi "Dankort", joka nykyisin on VISA. Useimmissa paikoissa kuitenkin toimii VISA ja MasterCard, täysin moitteettomasti.
Joissakin pienemmissä liikkeissä voi tulla ongelmia muiden, kuin VISA korttien kanssa. Ilmeisesti se "Dankort" -pääte on niin paljon halvempi omistaa, kuin pääte, joka lukisi kaikkia kortteja. Käteistä saa kyllä kaikilla korteilla automaateista (VISAlla voi nostaa myös kaupoista), mutta automaatit vetää välistä muutaman sentin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2872279
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2671339- 221334
- 41846
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i139823Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237729Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa240725- 56560
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46491- 38478