Jos on veriryhmä B- mitä se sitten tarkoittaa kun jostakin kuulin että - pitäisi jotenkin vaihtua jossain vaiheessa raskautta plussaksi?
Itse en tiedä vielä mihin veri ryhmään kuulun mutta äidilläni on B-. Voiko minullakin olla sama?
Itse en tiedä vielä mihin veri ryhmään kuulun mutta äidilläni on B-. Voiko minullakin olla sama?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sinulla voi olla sama veriryhmä kuin äidilläsi. Tai sitten se voi olla sama kuin isälläsi :).
Veriryhmät jaetaan neljään pääluokkaan A, B, O ja AB. Lisäksi selvitetään ns. rhesus-tekijä eli miinus-ihmisillä sitä ei ole ja plus-ihmisillä se on.
Miinus-veri ei muutu plusaksi sen paremmin raskauden aikana kuin muulloinkaan. Raskaana olevien miinus-veristen äitien verestä seurataan mahdollista vasta-ainemuodostusta raskauden aikana. Jos lapsen isä on plus-verinen ja äiti miinusta, vauva voi periä kumman ominaisuuden vain. Siksi vauvan veriryhmä ja rhesus-tekijä testataan heti syntymän jälkeen. Jos vauva on miinusta, se ei aiheuta toimenpiteitä, mutta plus-vauvan äidille annetaan rokotus vasta-ainemuodostusta vastaan tulevia raskauksia ajatellen.
rh- -veristen äitien vasta-ainemuodostusta seurataan verikokeilla raskauden edetessä, verikokeita otetaan yhteensä 3 raskauden aikana. Lisäksi äidille pistetään heti synnytyksen jälkeen piikki, joka estää vasta-aineiden muodostumisen. Näin siis tapahtuu ainakin täällä meillä päin riippumatta siitä, mitä veriryhmää vauva on.
Miten on mahdollista, että et tiedä veriryhmääsi jos kerran olet raskaana???
Kaikilta raskaana olevilta määritetään veriryhmä ja rhesustekijä juuri mahdollisen rhesus negatiivisuuden takia (jos lapsi positiivinen saattaa synnytyksessä joutua lapsen positiivisia punasoluja äitiin ja äiti tuottaa vasta-ainetta sitä kohtaan. Seuraavassa raskaudessa jossa lapsi positiivinen äidin vasta-aine alkaa tuhota lapsen soluja --> sikiö anemisoituu ym...).
Tarkistahan neuvolakortistasi, sieltä pitäisi veriryhmäsi löytyä!!! Tai sinne se ainakin tulee...joka tapauksessa se on papereissasi!
Mulla viikkoja nyt reilut 11 enkä tiedä minäkään veriryhmääni. Multa otettiin verikokeet vasta viime viikolla ja tuloksissa kestää noin 2 viikkoo joten ehkä alkuperäisen viestin kirjoittaja ei vielä ole verikokeissa ollut.
Luulisi kyllä että on verikokeet otettu kun raskaus on jo noin pitkällä.
Kyllä minulta verikoe otettiin viime käynnillä jotta saataisiin veriryhmäni selville.
Niitä tietoja ei vaan ole merkitty mun neuvolakorttiin. Saankohan tietää seuraavalla käynnillä?