Terve
Olen muuttamassa isompaan kaupunkiin (Helsinki, Tampere, Lahti) tämän vuoden aikana riippumatta siitä saanko opiskelupaikan vai en. Ja tarkotus olis alottaa baarityöntekijän hommat alimmasta kastista eli plokkarina.
Koska itsellä ei kokemusta ole lainkaan baarityöstä, niin onko hakeminen silloin vaikeata, kun on niitä kokeneempiakin työntekijöitä tarjolla. Ja miten esim. yökerhoihin voi hakea töihin, kun ne on auki vaan viikonloppusin ja aukeaa myöhään? En jaksa noita henkilöstövuokrausfirmoja käyttää, kun ei saa vakituista paikkaa, tai sitten ottavat jonkun kokeneemman. Oon vienyt jo työhakemuksia oman kaupungin baareihin, mut ei näytä menevän läpi. Mitä siis työhakemuksessa kannattaa olla? oma kuva, miksi haluaa töihin??
Ja jos omaan kämppään muuttaa, niin pärjääkö pelkästään viikonlopputyöllä? Vai olisko päivätyöt parempi vaihtoehto jossain baarissa? Jos joku tietää, niin voiko antaa hyviä baareja, yökerhoja tai paikkoja, jotka päivällä toimii baarina/ravintolana ja yöllä yökerhona? Paikkoja missä käy nuoria. Siis Helsingistä, Tampereelta ja Lahdesta.
Ja jos uuteen tuntemattomaan kaupunkiin on muuttamassa, niin mistä kannattaa alottaa? Eka varmaan se plokkaripaikka varmistaa? Kiits
plokkariksi hakeminen
2
303
Vastaukset
- jejjejej
Sen verran voin kertoa että esim. Enjoy niminen vuokrafirma työllistää blokkareita, ja voit silti tehdä jollekin muulle firmalle hommia. Ei tarvitse siis ainoastaan mennä Enjoyn tarjoamiin pakkoihin.
Sinuna kävelisin baariin sisälle ja pyytäisin ravintolapäällikön paikalle ja kysyisin suoraan hommia. Turha mitään lippulappusia on viedä.
Ja tuosta sun asuntokysymyksestä.. Baareissa on (jotka ovat vain illan/yön auki) työajat about 21- 04, ja jos teet vaan vkl duunia tekisit 14 h/viikko.. ja jos noin kympin tunnilta niin kyllä hakisin jotain muutakin lisäduunia.. - ex-plokkari
Itse sain aikoinani suoraan ravintolapäälliköltä kysymällä. Plokkarilla on ihan hyvä palkka (jos haluaa vaan lisätienestejä), itsellä ja usealla muulla eri firmoissa työskentelevillä tutuilla oli lisineen kaikkineen 10,5 tunti ja lauantaina kahdentoista jälkeen tuntipalkka lisineen tulee tuplana eli se oli 22 euron luokkaa. Eli verojen jälkeen yhdestä 5 tunnin työyöstä jää käteen hyvinkin prikulleen 100 euroa. Ei pahempi tienesti opiskelijalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585564KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1983622Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222375Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91258Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT651058- 1021048
- 861035
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181022Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79975