Mikä auttaa? Levää on suihkulähde täynnä viikon jälkeen veden vaihdosta. Allas on puhdas veden vaihdon jalkeen ja olen kokeillut levänpoistoainetta, jota laitetaan altaaseen levän ilmestyttyä.
levää suihkulähteessä
5
5596
Vastaukset
- ämmä
UV-steriloija auttaa aika tehokkaasti vapaana vedessä elävään levään (ja tietysti suodatin auttaa kans sen kuolleen levämassan poistossa).
Levänpoistoaine voi auttaa hetkellisesti, mutta jos kuollutta levää ja levänkasvun syytä (=ravinteita) ei altaasta poisteta niin kohta ollaan taas lähtöpisteessä. - siitepölyä
Jotenkin tuntuu oudolta että vesi menee huonoksi viikossa.Et sitten tarkoita pinnassa kelluvaa siitepölyä ja jo pohjaan vajonnutta vanhempaa (pitempään vedessä ollutta) siitepölyä?Levä lähtee kasvamaan vain kun vesi on ravinnerikasta ja riittävän lämmintä.
- Mimma
Kun olen lueskellut noita, kun iski tuo innostus omaan suihkulähteeseen, levää muodustuu vähemmän altaaseen
-jos ei ole auringossa
-käyttää substraattia (ei ole omaa kokemusta)
-pitää paljon päällä pumppua
Siinä nyt muutama neuvo. - Vesa
Suosittelisin unohtamaan kemikaalit.
UVC sterilisaattori on jatkuvan myrkyttämisen ohella käytännössä ainut temppu millä saat altaasi kirkkaaksi.
Altaan seiniin kasvavaan levään UVC ei tehoa, ainoastaan kelluvaan levään.
Tarvitset sterilisaattorin, pumpun ja kunnon biologisen suodattimen joka syö "palaneen" levän. Suodattimen voit rakentaa myös itse esim grillin laavakivistä tai kuten minä, muovihylsyistä ja keskuspölynimurin suodattimesta.
Allaspumppujen suodatin on yleensä aivan liian pieni ja toimii vain mekaanisena suodattimena pumpulle. Viisivuotisen kokemukseni mukaan pelkkä pumppusuodatin tukkeutuu todella nopeasti levämönjästä.
Itselläni siis on UVC viritys ja kultakalatkin viihtyvät altaassa vallan mainiosti. Kalat hoitelevat samalla hyttyset ym. ötökät.
UVC kannattaa tilata Saksasta, saat sen n. puoleen hintaan verrattuna Suomen hintoihin mukaanlukien lähetyskulut.- jame
Vesa!
Mistä tuollainen UVC-lamppu kannattaa hankkia? Anna tarkempi vinkki mistäpäin Saksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2512888Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell51620Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.21315- 1011174
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231151- 701039
Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531022Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135912