toimi missään mitenkään. Suorastaan vaarallinen win7 pitäisi poistaa jo vahingollisuuden takia. Tietoturvaa ei käytännössä lainkaan ja vakoilu ohjelma toimii ainoastaan yhteensuuntaan eli kaikki tiedot amerikkaan.
Linux ubuntu 10.04 esim. on kaikki herkut ja lisää saa, joita ei voi edes kuvitella win xxxl trabantissa 7. Eli epätoivoisten win myyjien ryyppyjuhlat taitaa olla enää jäljellä koko puljusta. Elop tuhosi nokia ja niin käy koko M$ rahastuslaiva windy:llekin. Soittakaa vaan titanicin viimeisiä, sillä kohta menee alas ja kapteeni julistaa kaiuttimista "WE ARE GOING HEAD DOWN".
Mutta ilouutinen! Voittehan aina iloksenne tulla linux yhteisöön, kunhan parannette tapanne jne.
PS ÄLKÄÄ KIROILKO NIIN PALJON , KOSKA SE EI KUULU NS LINUX ETIKETTIIN!
Linux ubuntu 10.04 esim. on kaikki herkut ja lisää saa, joita ei voi edes kuvitella win xxxl trabantissa 7. Eli epätoivoisten win myyjien ryyppyjuhlat taitaa olla enää jäljellä koko puljusta. Elop tuhosi nokia ja niin käy koko M$ rahastuslaiva windy:llekin. Soittakaa vaan titanicin viimeisiä, sillä kohta menee alas ja kapteeni julistaa kaiuttimista "WE ARE GOING HEAD DOWN".
Mutta ilouutinen! Voittehan aina iloksenne tulla linux yhteisöön, kunhan parannette tapanne jne.
PS ÄLKÄÄ KIROILKO NIIN PALJON , KOSKA SE EI KUULU NS LINUX ETIKETTIIN!
Vastaukset 16
Vanhimmat
Lataa Ubuntu 10.04 LTS
Ubuntu 10.04 LTS sopii kaikille yleisimmille tietokoneille ja on Ubuntu-tuoteperheen suositeltavin valinta.
Tuorein päivitetty 10.04.2-versio asennusmediasta julkaistiin 17.2.2011.
Katso muut vaihtoehdot alempaa, mukaan lukien tuore puolivuosittaisjulkaisu Ubuntu 11.04.
Lataa Ubuntu-CD tai DVD
Haluatko koko suomen kielen tuen suoraan CD-levyllä esim. Internet-yhteydettömään tietokoneeseen? Lataa Ubuntu 10.04 LTS ”Finnish Remix”. Myös miniläppäriversio!
Kirjoita lataamasi tiedosto
CD- tai DVD-levylle
tai
USB-tikulle
Asenna
Voit myös tilata Ubuntu-CD:n tai lainata Ubuntu-CD:n kirjastosta.
Katso myös laitteistovaatimukset, teknisiä huomautuksia sisältävä julkaisumuistio
sekä Ubuntu 10.04 LTS -esittelysivu.
TAI VALITSE UBUNTU-KOKEMUKSESI TARKEMMIN...
Ubuntu 11.04 julkaistu 28.4.2011!
Jos haluat uuden tai erilaisen Ubuntu-kokemuksen, saatat olla kiinnostunut LTS-Ubuntun sijaan tiheämmin päivittyvästä, lyhyemmän tietoturvatuen puolivuosittaisjulkaisusta tai Ubuntun erityisversioista esimerkiksi opetus- tai studiokäyttöön. Tietoja eri Ubuntun sisarjulkaisuista sivulla Kuvia ja videoita.
Suorat latauslinkit Ubuntu 11.04:ään uudella Unity-työpöydällä: Ubuntu 11.04 - 32-bit tai Ubuntu 11.04 - 64-bit.
(sopii niin pöytäkoneille, kannettaville kuin minikannettavillekin)
Mikä on Linux ubuntu?
höpöhöpö............ Se on kopio Windowsista ja Macista.
http://www.kubuntu.org/feature-tour
..on silkkaa sairautta, pötyä joka sana. Sanoisinko - epätoivoista!
"Voittehan aina iloksenne tulla linux yhteisöön"
Jos kaikki windows pelit toimii esim ubuntu 10.04 niin voisi vaikka kokeilla.
Ei se windowssi ole vaarallinen vai mikä siinä on todella niin vaaralista.
Windows ollu win95 lähtien.
Miten jotkut voi tietää kaikki vaarat jos ei ole kertaakaan asentanut jotain windowssia.
koska minulla on ollut ja kaatunut yli sata kertaa ja nyt vihonviimeinen win7.
EI ENEMPÄÄ WIN YHTÄÄN MITÄÄN VAAN LINUX UBUNTU 10.04 JA EDELLISET EI IKINÄ OLE KAATUNEET TAI VASTAAVAA KUIN WIN XXXL TRABANTIT!
"VAAN LINUX UBUNTU 10.04"
Vaan toimiiko siinä kaikki WIN XXXL pelit.
Jos vaikka kokeilis sitä.
Ei. Pitäisikö? Pitäisikö XBoxin pelien pelata pleikkarissa?
Windows-pelejä pelataan Windows-koneella, Linux-pelejä pelataan Linux-koneella. Taatusti on totta, että Linuxeihin on huonosti nykyaikaisia PC:n huippupelejä, mutta kaikessa muussa on jokainen peruskäyttäjälle suunnattu Linux-jakelu sekä luotettavampi, monipuolisempi että etenkin turvallisempi valinta kuin mikään Windows.
hyvä huomio!
sillä juuri se on viimeinen win pesäke ja nyt on tulossa paljon linux pelejä johtuen siitä, että käyttis on ylittänyt 5% ...TOTUUS!
Tämä win 8 on täys katastrofi .. eihän sitä ole kuin edes nimessä.
Siinä ajassa linux ubuntu on jo 2 valovuotta edellä ja M$ menee taaksepäin!
EI ONNISTU WIN MYYJIEN HUIJAUKSET ENÄÄÄ .. WIN 8 = VIHONVIIMEINEN RAHASTUS!
EI ONNISTU WIN MYYJIEN HUIJAUKSET ENÄÄÄ .. WIN 8 = VIHONVIIMEINEN RAHASTUS!
win hihhulit ei luovu?
win myyjät paniikissa?
win myyjät paniikissa?