Kung Fu Tampereen seudulla

someone1

Olen pitkään halunnut alkaa harrastamaan kamppailulajeja, mutta pienempänä äitini ei koskaan päästänyt minua. Nykyään mahdollisuuteni ovat suuremmat, mutta aloittaminen on vaikeaa. Kung Fu on mielestäni paras laji ja sen harjoittaminen olisi upeaa. Olisiko kellään tarkempaa tietoa Tampereella toimivista seuroista tai yksityisopetuksesta? Tai sitten kotona treenaamisesta...? Olen n. 15-vuotias tyttö. Mielipiteitä myös siitä, miten tyttö pärjää kamppailulajeissa ja sopiiko se yhtähyvin kuin miehille.

Kiitoksia vastauksista!

3

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukalie IV

      Tampereelta löytyy ainakin Tang langia ja Tai shin munia. Nämä ovat siis Kung fu-lajeja, eli kiinalaisia kamppailulajeja.
      Molemmat lajit sopivat tytöille siinä missä pojillekin. Mutta parhaiten sopivuus selviää menemällä itse kyseisten lajien harjoituksiin katsomaan mistä on kyse.

      • n7yhyhvf

        "...kiinalaisia kamppailulajeja"

        Ei todellakaan kamppailu vaan TAISTELU lajeja. Ehkä joku pilipali tanglang voi ollakkin kamppailulaji, koska siinä kilpaillaan, mutta tai shin mun ei sellainen ole missään nimessä.

        ja tytölle suosittelen tai shin mun kung fua.


    • kiiitttsss

      löytyy myös Choy lee futia. Soppii miehille ja naisille. kantsii käydä kattomassa lajeja paikan päällä niin näet mistä on kyse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4217
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      85
      3926
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2458
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      65
      2302
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      41
      2024
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1889
    7. 109
      1802
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1663
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1662
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      62
      1539
    Aihe