Miten pankeilta saa luotettavasti vainajan tilitiedot? Miten kysely käytännössä tapahtuu? Leski ja vainajan ensimmäisen liiton lapsi ovat pesän osakkaita.
Leski on jo mennyt lakkauttamaan yhden tilin ja ilmoittanut saldoksi muutaman kymmenen euroa ja siirtänyt ne "pesän tilille". Onko menettely laillista? Mistä tietää, ettei tilillä ollut kuolinhetkellä esim. 500000? Leski ei ole ilmoitanut vainajan ainoalle rintaperilliselle paljonko itse omistaa eikä pesän muitakaan varoja. Minun käsitykseni mukaan tilit kuuluu jäädyttää kuolinhetkellä ja saldot ilmoittaa niistä pankeista missä ne ovat olleet kuolinhetkellä oikean suuruisina ja vasta pesänselvityksen ja perunkirjoituksen jälkeen mahdollisesti yhdistää tilit.
Ainakin selvää.
Miten pankilta tilitiedot?
9
765
Vastaukset
- Perijä
Pankki jäädyttää tilit kun saa tiedon tillinhaltijan kuolemasta. Ja sen se saa nopeaan.
Tileillä ei voi kukaan tehdä mitään ilman kaikkien pesän osakkaiden suostumusta eli valtakirjaa. Korkeintaan pesänhoitaja saa maksaa vainajan laskuja vainajan tililtä.
Pankit ovat tosi tarkkoja tässä asiassa. En tiedä miten on leski pystynyt näin tekemään jos on muitakin pesän osakkaita kuin hän ja lapsi.
Pankkiin pitää viedä kaikenmaailman selvitykset että yleensä mitään asiaa saa hoidettua kun henkilö on kuollut.
Pankit ovat vastuussa tileistä ja jos tuntuu että on epäselvyyttä niin kannattaa ottaa asiantuntijaan yhteyttä.- Kyselijä jälleen
Kiitos tiedosta, leski vaati hautajaistilaisuudessa, vainajan ensimmäisen liiton aikuiselta lapselta, siis ainoalta perilliseltä valtakirjaa, jota hän ei antanut.
Perillinen oli halukas tekemään valtakirjan koskien ainoastaan vainajan hautausmenoja, jotka muutenkin saa maksaa vainajan tililtä. Siis pesään ei kuulu kuin leski ja vainajan edellisen avioliiton lapsi. Tosin vainajan synnyinkunnan todistukset vielä puuttuvat, joiden pohjalta voitaisiin todeta että muita perillisiä ei ole. - 7
Kyselijä jälleen kirjoitti:
Kiitos tiedosta, leski vaati hautajaistilaisuudessa, vainajan ensimmäisen liiton aikuiselta lapselta, siis ainoalta perilliseltä valtakirjaa, jota hän ei antanut.
Perillinen oli halukas tekemään valtakirjan koskien ainoastaan vainajan hautausmenoja, jotka muutenkin saa maksaa vainajan tililtä. Siis pesään ei kuulu kuin leski ja vainajan edellisen avioliiton lapsi. Tosin vainajan synnyinkunnan todistukset vielä puuttuvat, joiden pohjalta voitaisiin todeta että muita perillisiä ei ole.Kuolinpäivän saldon ja myöhemmät tapahtumat pesän kukin osakas saa esittämällä virkatodistuksen, josta hänen asemansa perijänä käy ilmi. Aiemmat tapahtumat saa vain perilliset yhdessä, eli siihen tarvitaan kaikkien perillisten toteamiseksi koko virkatodistusten ketju tai perukirja.
Tilin lopettanutta pankkia voisi asiaa ihmettelemällä näpäyttää, ellei sitten ollut puolisoiden yhteinen tili tai tiliin leskelle merkitty ko. oikeus. Kuolintieto ei aina kaikille pankeille päivity kovinkaan nopeasti ja aiemminkin puolison raha-asioita hoidellut pankille tuttu leski voi onnistua näissä kupruissaan viikkojakin.
Kyllähän ilman avioehtoa leskenkin varat pitää selvittää perukirjaan, ainakin jos leski vaatii asunnon hallinnan lisäksi pesästä tasinkoa. Rikkaamman leskenhän ei tarvitse antaa tasinkoa, joten lesken varojen selvittely ei oikeastaan vaikuta perillisten tilanteeseen. - Harmillisia tilejä..
7 kirjoitti:
Kuolinpäivän saldon ja myöhemmät tapahtumat pesän kukin osakas saa esittämällä virkatodistuksen, josta hänen asemansa perijänä käy ilmi. Aiemmat tapahtumat saa vain perilliset yhdessä, eli siihen tarvitaan kaikkien perillisten toteamiseksi koko virkatodistusten ketju tai perukirja.
Tilin lopettanutta pankkia voisi asiaa ihmettelemällä näpäyttää, ellei sitten ollut puolisoiden yhteinen tili tai tiliin leskelle merkitty ko. oikeus. Kuolintieto ei aina kaikille pankeille päivity kovinkaan nopeasti ja aiemminkin puolison raha-asioita hoidellut pankille tuttu leski voi onnistua näissä kupruissaan viikkojakin.
Kyllähän ilman avioehtoa leskenkin varat pitää selvittää perukirjaan, ainakin jos leski vaatii asunnon hallinnan lisäksi pesästä tasinkoa. Rikkaamman leskenhän ei tarvitse antaa tasinkoa, joten lesken varojen selvittely ei oikeastaan vaikuta perillisten tilanteeseen.Ainakin minulle (leski) on annettu perilliseltä valtakirja pankkiasioiden hoitamista varten. Perukirjasta selviää ketkä ovat pesän osakkaita joten mitä muuta kuin lopettaa sellaiset tilit joissa tiliotekin maksaa enempi kuin talletusten määrä sattuu olemaan. Tällaisia tilejä varmasti voi löytyä lähes jokaiselta joiden käyttö on unohtunut tai ei ole muistissa edes onko milloin viimeksi käyttänyt ko tiliään. Varat joita näiltä löytyy on ohjattu yhdelle tilille joista ilmenee tiliotteiden mukaiset varat. Jos näistä halutaan tehdä jako niin kustannukset olivat suuremmat kuin talletusten yhteenlaskettu summa..
Harmittavaa mutta jonkinlainen yhteenveto oli pakko tehdä jotta vainajan varojen summista saataisiin edes jonkinlainen selvyys. 7 kirjoitti:
Kuolinpäivän saldon ja myöhemmät tapahtumat pesän kukin osakas saa esittämällä virkatodistuksen, josta hänen asemansa perijänä käy ilmi. Aiemmat tapahtumat saa vain perilliset yhdessä, eli siihen tarvitaan kaikkien perillisten toteamiseksi koko virkatodistusten ketju tai perukirja.
Tilin lopettanutta pankkia voisi asiaa ihmettelemällä näpäyttää, ellei sitten ollut puolisoiden yhteinen tili tai tiliin leskelle merkitty ko. oikeus. Kuolintieto ei aina kaikille pankeille päivity kovinkaan nopeasti ja aiemminkin puolison raha-asioita hoidellut pankille tuttu leski voi onnistua näissä kupruissaan viikkojakin.
Kyllähän ilman avioehtoa leskenkin varat pitää selvittää perukirjaan, ainakin jos leski vaatii asunnon hallinnan lisäksi pesästä tasinkoa. Rikkaamman leskenhän ei tarvitse antaa tasinkoa, joten lesken varojen selvittely ei oikeastaan vaikuta perillisten tilanteeseen.>>Kyllähän ilman avioehtoa leskenkin varat pitää selvittää perukirjaan, ainakin jos leski vaatii asunnon hallinnan lisäksi pesästä tasinkoa.
- leskeksi tullut
Ei kuoleman edellä olevia tapahtumia saa aivan helposti.Yleensä kuolinpäivä on se raja josta tiedonsaanti lopahtaa vanhaan menneisyyteen.Minun ainakin piti lakimieheltä saatujen tietojen mukaan tyytyä vain viralliseen saldotietoihin jotka pankki kirjoittaa perunkirjaa varten. Tilitiedoissa on ko.pankin kaikki raha asiat tietoineen.Ei ennen kuolemaa olevia tapahtumia.
Kyllä pankit on tarkkoja tilien lopetuksen ja tiedon antojen suhteen. Moni luulee et leski saa tehdä kuinka lystää,ei pidä paikkaansa vainajan suhteen.Omissa tileissään voi huseerata.
Molempien rahat näkyy perunkirjassa, Jos jotain on perimisen ulkopuolelle rajattu sekin merkitään ja yleensä siitä on jo dokumentti liitteeksi.
Ei vainajan rahanliikuttelua ennen kuolemaa voi antaa kellekkään reposteltavaksi. Voi jokin väärinkäytös epäily tehdä poikkeuksen. Ei kuitenkaan virkailija voi kertoa, lakimies pankista voi olla se joka kertoo erikoistapauksissa.Puoliso voi kyllä tietää asioista ja se on ollut heidän keskinäinen juttu.Monesti perilliset olettaa,pitäs olla sitä ja tätä , jokainen voi eläessään tehdä rahoillaan mitä lystää eikä se kuulu muille.- jooseppi 66
Muuten tuo viimeinen lause ei pidä paikkaansa, että eläessän voisi tehdä rahoillaan mitä tahansa..
..on joskus kuultu jonkun sanoman:
" kaverit pitäkää musta kiinni jotten mä revi rahojani.."
- toiseksi silloin kun hopearahat olivat liikkeellä tuli mieleen nyvertää jokaisesta kolikosta hieman hopeametallia talteen ja näin keventää kanssaeläjien taakkaa kun kolikoista tuli kevyempiä.
Olen joskus esittänyt moista mutta uhkasivat panna holhouksen alaiseksi, eli se siitä omillaan tehtävistä rahoista..
- suerte
Onko puoliveljellä samat oikeuden kun "oikealla " veljellä?
Tapaus on seuraavanlainen:
Allekirj. on11v aikana hoitanut kaikki äidin siskon asiat
kuolemaan asti.Hautaus on edessä ja kirkkoherra pyytää
vainajan puoliveljeltä luvan saada haudata.
Hän on kuulemma läheisin.
Olisiko minulla hoitajana ja vainaja siskon lapsella
mitään sanomista? - .
Ei ole, et ole se läheisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974339Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10979
- 152976
- 6904
- 20864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12852- 26805