Onkos Alanyassa kesäkuukausina hyttysiä/öttiäisiä?

hyttyset ja ötökät

Hei!

Olemme lähdössä ensi viikolla matkaan Alanyaan. Onko siellä tähän aikaan vuodesta hyttisiä ja muita purevia pieniä öttiäisiä paljonkin? Ja jos on, niin miten muuten kuin vaatteilla niiltä kannattaisi suojautua ja puremia hoitaa?

Olen itse kamalan herkkä erilaisille puremille ja ensimmäisistä sääsken syönneistä täällä Suomessakin saa isot ja pitkään kutisevat pahkurat, joten olisi mukava pystyä vähän ennakoimaan tilannetta...

5

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paukapää-

      Aikalailla samalla tavalla niiltä öttiäisiltä suojaudutaan siellä kuin täälläkin. Ja vaikken ole koskaan yhtään hyttystä siellä nähnytkään, niin isoista, punaisista paukamista päätellen niitä kyllä siellä riittää.

      Itse otan aina mukaan electronisen hyttyskarkottimen (sellainen josta kuuluu pieni vininä, ei niitä pahanhajuisia) joka kyllä pitää ötökät poissa.

    • hyttyset ja ötökät

      Pitääkö siis ottaa kamalaa Offia mukaan vaan onko esimerkiksi jotain hyvää hyttyskarkoitetta, jotta paikalliset käyttävät?

      Elektoroninen hyttyskarkoitin lähtee meilläkin mukaan, mutta ei se ulkosalla ollessa suojaa.

      • 441 :D

        Olimme viikon Alanyassa ja ötököitä kyllä piisaa ja karseita paiseita kaikki paikat täynnä , varsinkin iltaisin kannattaa suojautua Offilla tai muulla karkoitteella,paikallisista apteekeista saa myös hyviä lääkkeitä/karkotteita.

        Hotellihuoneessamme oli myös pieniä"ötököitä" joita matkaili sängyssä,todella ällöttävää ja veskissä mustia torakan tapaisia ällöjä matkailijoita,valot päälle yöksi veskiin!


    • 6+16

      itse palasin tänään alanyasta kotiin, ja moskiittoihin kyllä iltasella törmäsin.. mitenkään en niistä suojautunu. kutisivat kovasti ja aloe vera auttoihin siihen..

      • elämäää

        Tällä viikolla palattiin viikon matkalta (ja viimeinen Alaniin) ötököitä piisaa ja aamiaisella kantsii katsoa sokerikeppoja,ovat täynnä torakoita siellä liinan alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2470
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2197
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2148
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1440
    5. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1313
    6. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      99
      1302
    7. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1091
    8. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      86
      1074
    9. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      8
      1066
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe