Muutimme uuteen osoitteeseen reippaat 2 viikkoa sitten. Tilasin Welhon 200Mbit liittymän uuteen osoitteeseen joka tulikin tietysti nopeasti. Ajatuksissa oli tilata uuteen osoitteeseen myös Welhon TV kanavapaketti, mutta kuluneen viikonlopun aikaiset ongelmat ovat saaneet mietteliääksi kannattaako koko Welhoa käyttää ollenkaan.
Liittymänopeus tippui eilen YÖLLÄ jonnekin 30Mbit tietämille. Testasin sitä erinäisillä mittareilla moneen kertaan parin tunnin aikana ja ihan sama ongelma jatkui. Nyt saan maksimissaan 60Mbit vaikka vielä muutama päivä sitten kellotin maksimissaan jopa 150Mbit (en koskaan uskonut että 200Mbit lupaus toimisi, joten olen tähän tyytyväinen). Linjan kapasiteetti siis heittelee merkittävästi jatkuvasti ja todellinen keskimääräinen nopeus on ollut varmasti jossain 50Mbit tietämilä.
Eilen sitten laitoin vaimon sähköpostiasetukset kuntoon eli smtp.welho.com lähettäväksi palvelimeksi. Ei lähde mailit ei sitten millään. Omien kolmen eri tilin kautta saan lähtemään postit, mutta niissäkin jotain perin kummallista, sillä kestää lähettää älyttömän kauan ja vaikka viesti sitten lähteekin/saapuu kansioon, niin se jää edelleen ohjelman mukaan lähteviin kansioihin kummittelemaan.
Vaimo ei siis pysty lähettämään postia lainkaan ja itsellä kummallisia ongelmia.
Ja sitten TV palveluihin. Ostin uuden telkkarin jonka mukana tuli Welhon 2 kuukauden ilmainen kanapaketti. Kuoret on tehty hienosti, mutta siinä viitataan ohjeistuksen osalta vain osoitteeseen www.welho.fi/hd josta pitäisi löytyä ohjeet No kun ei löydy. Menin sitten koko rulianssin läpi vaikeimmain kautta vain huomatakseni että lopussa palvein ilmoittaa "palvelu on väliaikaisesti pois käytöstä - yritä myöhemmin uudestaan".
Selasin sitten Welhon (DNA) muita palveluita ja päätin tehdä tilauksen MIX paketista. Valitsin kanavat, annoin Welhon tunnarit ja pääsin sisään omille sivuille. Jatkoin siitä sitten tilaamista vain saadakseni viestin taas melkeen lopussa "palvelu pois käytöstä" tai jotain vastaavaa paskaa.
Omien asetusten kautta pitäisi näkyä jo toimiva Welho laajakaista. No eipä näy vaan systeemi ilmoittaa ettei minulla ole mitään palveluita käytössä. Tilasin myös mokkulan heidän kauttaan ja sain siitä vahvistuksenkin (viikko sitten) mutta sekään ei näy omissa palveluissa.
Vielä kun tähän lisää että telkkarin kuva pikselöityy jatkuvasti ja edelleenkään tuota ILMAISTA koekäyttökorttia en ole saanut aktivoiduksi, niin alkaa todellakin mietityttämään mitä ihmettä DNA pelleilee aikaisemmin niin toimivan Welhon palveluiden kanssa?
Tässä päässä mennyt kaikki ns. persiilleen, joten ei paljon enää vaihtoehtoja. Canal on tallentavan laitteen osalta aivan susi, Elisan Viihdepalvelua haukutaan jatkuvasti ja Soneran vastaava ilmeisen paska. Miten tämä voi olla näin ihmeen vaikeeta?
Welholla tökkii kaikki
Todellinen Velho
0
267
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841612
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88878- 8842
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56829- 53822
Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58773Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189749Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80705Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41700Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172680