Siankärsämö nurmikolla. miten eroon?

Siankärsämöstä eroon

Osa meidän nurmikosta on tosi kuivaa, ei meinaa nurmi kasvaa. Nurmen sijaan, siankärsämö on alkanut vallata alaa pikkuhiljaa. Millä siitä pääsisi eroon?

Pitäisik toi osa nurmea esim laatoittaa (kulkuväylät) niin nurmi kasvaisi paremmin? Se o kuiva, koska on rinnetontti ja vedet valuu pois ja lisäksi tontti on kapea niin se kuluu myös helposti ja tappaa nurmen.

5

5763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työläs nurmikko

      Yritän etsiä tietoa myös Siankärsämön hävittämisestä nurmikolta. Onkohan kasvi yksivuotinen? Kannattaako yksitellen nyppiä pois?
      Meillä on tuuhea ja todella hyvinvoiva nurmikko. Nyt on alkanut leviämään joukkoon Siankärsämöä myös (huh, Piharatamoa kohtaan olen jo julistanut sodan, meinaan jäädä kyllä häviölle). Naapurin nurmikkon jo Kärsämö vallannut.
      Roundup liian tehokas kärsämön ohuille lehdille, samalla menee nurmikkokin kuolioon. Kannattakohan edes yrittää saada pois?

    • 18

      Mitä välii sillä on, mitä sieltä nousee, kunhan on vihreetä?

      Ruohonleikkurilla litteeks ja täts'it

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Tilanne on lähes hirvittävä !!!!

    • Anonyymi

      Eihän sitä kannata hävittää. Kuivatuista siankärsämön lehdistä tulee tosi hyvää teetä. Valmistetaan hauduttamalla, kuten muutkin teet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe