Tähti-ikkunat P.Niemi

Että osaakin kyrsiä!

Ostettiin viitisen vuotta sitten vanhaan taloomme ikkunat Puusepänliike P.Niemen Tähti-ikkunat-firmasta. Nettisivujen perusteella valmistavat perinne-ikkunoita huippulaadukkaista materiaaleista, huolellisesti viimeistellen, vankkumattomalla puusepäntaidolla.

Valitettavasti noista mikään ei pidä ainakaan meidän ikkunoiden kohdalla paikkaansa. Esim. helat oli juntattu pokiin kiinni niin kroisisti, että jokaisesta helanreiästä tursuu puunväriset päreet valkoisessa pokassa. Eipä olisi ollut kovin suuri homma viimeistellä helakohdat vaikka puukolla ja valkoisella maalilla, siihen ei edes kovin kummoisia puusepäntaitoja luulisi tarvitsevan. Ikkunat on myös tehty niin hötöisestä puumateriaalista, että jokainen tuulenpuuskan aiheuttama kolaus irrottaa pitkän siivun puuta ikkunanpokasta. Myös muoviset aukipitolaitteet ovat jotain halvinta lajia ja murentuneet irti jo aika päivää sitten lähes jokaisesta ikkunasta.

Kyllä harmittaa, että tuli uskottua vakuuttavia nettisivuja ja mentyä halpaan! Myös asiointi maaseudulla sijaitsevassa, puusepänverstaanomaisessa liikkeessä oli leppoisaa ja mukavaa, eikä synnyttänyt mitään epäilyksiä roskalaatuun lankeamisesta.

Ei noita ikkunoita enää kovin pitkään jaksa katella, eivätkä kyllä taitaisi pysyä läjässäkään. Osaisiko joku antaa vinkin perinnemallisten (ei kuitenkaan ihan ortodoksisesti) ikkunoiden valmistajista, jotka oikeasti toimisivat ammattiylpeydellä - tai edes jonkinmoista vastuuta tuntien?

2

3438

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoo olis paremmas

      Sulla on kyllä ikkunahankinta mennyt tosi pahasti pieleen !!!!
      Jotkut on sitä mieltä, että paikallinen pikkupuuseppä on paras....

      Onko kokonaan puuikkunat??

    • Anonyymi

      > Ikkunat on myös tehty niin hötöisestä puumateriaalista, että jokainen tuulenpuuskan aiheuttama kolaus irrottaa pitkän siivun puuta ikkunanpokasta. Myös muoviset aukipitolaitteet ovat jotain halvinta lajia ja murentuneet irti jo aika päivää sitten lähes jokaisesta ikkunasta.

      Ei taida olla perinneikkunoita. Sinua on kusetettu. Ei niihin kuulu höttöinen talouspuu, niihin valikoidaan esim. Fiskarsin piensahureiden laatupuuta, sitä lahonkestavää ydinpuuta. Lähtökohta numero yksi ja siitä ei voi tinkiä. Ja muoviset aukipitohelat perinneikkunoissa on vähintäänkin tyylirikko. Mutta käytännössä aidot perinneikkunat ovat raskaat ja vaativat järeämmät hilut kuin jotkin muovi-alumiini-höttöpuuikkunat.

      puuseppä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1434
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1155
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      65
      1120
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      928
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      68
      826
    6. 62
      813
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      70
      768
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      740
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      595
    15. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      557
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    17. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      33
      545
    18. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    19. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      42
      539
    20. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      535
    Aihe