Voiko neuropsykologisissa tutkimuksissa todeta että minun pojallani on adhd? epäillään jotakin sellaista lapsellani, on 15v. poika. on myös epäilty tourettea lapsena, mutta ne oireet ovat hävinneet. nyt siirtyneet adhd oireiluun kai?
mitä kaikkea se neuropsykologi haluaa tietää? tekee testit ja se siinä? voiko adhd oireilu johtua jostakin muusta esim. kodin tilanteesta? olemme vanhempina aika tiukkoja pojan suhteen, ja hän ei ymmärrä meitä millään. mutta me rakastamme häntä ja pelkäämme että hän joutuu vääriin porukoihin. yritämme antaa tilaa jotta ei koe tukalaksi oloaan.
pojallamme vaikeaa katsoa silmiin ja keskustella asioista.
neuropsykologin tutkimukset alkavat viikon kuluttua, kolme tapaamista sovittu. miten adhd saadaan selville pelkkien testien perusteella, mitä kaikkea testataan ja miten?
neuropsyk tutkimukseen? OIKEA
1
235
Vastaukset
- noppa75
Tuo silmiin katsomisen vaikeus liittyy myös aspergeriin oireyhtymään.
Oireilu voi johtua myös "perheensisäimen käytöshäiriöön".
Neuropsykologi tekee neuropsykologiset testit. Testien tulokset kertovat onko kyse ADHD vai kenties jokin muu.
Neuropsykologi tulee kysymään ihan pienestä lähtien asioita ja kannattaa kirjoittaa sinne vastaanotolle "elämänkertaa" jo valmiiksi. Se valmiiksi kirjoitettu dogumentti auttaa neuropsykologisissa tutkimuksissa.
Neuropsykologisten testien jälkeen on erikoislääkärin vastaanotto. Erikoislääkäri tekee omat päätöksensä mahdollisesta diagnoosista neuropsykologisten testien sekä käyntien perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998