Voiko neuropsykologisissa tutkimuksissa todeta että minun pojallani on adhd? epäillään jotakin sellaista lapsellani, on 15v. poika. on myös epäilty tourettea lapsena, mutta ne oireet ovat hävinneet. nyt siirtyneet adhd oireiluun kai?
mitä kaikkea se neuropsykologi haluaa tietää? tekee testit ja se siinä? voiko adhd oireilu johtua jostakin muusta esim. kodin tilanteesta? olemme vanhempina aika tiukkoja pojan suhteen, ja hän ei ymmärrä meitä millään. mutta me rakastamme häntä ja pelkäämme että hän joutuu vääriin porukoihin. yritämme antaa tilaa jotta ei koe tukalaksi oloaan.
pojallamme vaikeaa katsoa silmiin ja keskustella asioista.
neuropsykologin tutkimukset alkavat viikon kuluttua, kolme tapaamista sovittu. miten adhd saadaan selville pelkkien testien perusteella, mitä kaikkea testataan ja miten?
neuropsyk tutkimukseen? OIKEA
1
264
Vastaukset 1
- noppa75
Tuo silmiin katsomisen vaikeus liittyy myös aspergeriin oireyhtymään.
Oireilu voi johtua myös "perheensisäimen käytöshäiriöön".
Neuropsykologi tekee neuropsykologiset testit. Testien tulokset kertovat onko kyse ADHD vai kenties jokin muu.
Neuropsykologi tulee kysymään ihan pienestä lähtien asioita ja kannattaa kirjoittaa sinne vastaanotolle "elämänkertaa" jo valmiiksi. Se valmiiksi kirjoitettu dogumentti auttaa neuropsykologisissa tutkimuksissa.
Neuropsykologisten testien jälkeen on erikoislääkärin vastaanotto. Erikoislääkäri tekee omat päätöksensä mahdollisesta diagnoosista neuropsykologisten testien sekä käyntien perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei91044Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125976- 109949
- 56945
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85822Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.47802Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev162743Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66721- 66697
- 53635
- 70596
- 95561
- 22556
- 52531
- 60524
- 26500
- 35497
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15053466Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31453Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246418