Mikä olis hyvä firma?

Luotettava, mukava henki ja palkka-asiat kunnossa??
24495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Palkka-asioista en tiedä, mutta G4S olis varmaan sua varten.

Äänestä

Mitä noita vartijoita niin Securitas voisi olla..

Äänestä
  • "Mitä noita vartijoita niin Securitas voisi olla.. "

    Kyllä seculla on monia mukavia vartioita,mutta valitettavasti työtä tehdään lähinnä kahvipalkalla ja etuja ollaan kiristetty vuosi toisensa jälkeen...

    Alaa suosittelen lähinnä läpikulkupaiksi ennen opiskelun alkamista tai sen aikana tai parempaa duunia odotellessa.

    Tämä on vain yksi niistä monista matalapalkka-aloista,jonne ei kannata hankkiutua.Mutta jos raha ei kiinnosta tai et tarvitse ja haluat päästä helpolla,niin sekaan vaan...;)

    Äänestä

  • Eventsin puoli on Seculla ainakin täysi viidakko! Moni pätevä tekijä on saanut tarpeekseen ja lähtenyt. Jos kyvyt riittää hae oikeisiin töihin.

    Äänestä

kaikki läpi ja huomaat, että ei se ole firmasta kiinni kun vartijantyö vain on ihan perseestä. Tylsää, huonopalkka, vähä-älyiset työkaverit jne...


T: Tiedän mistä kirjoitan!

Äänestä

Kaikissa alan firmoissa on ne omat hyvät ja huonot puolensa. Perustyö vartijana ei kuitenkaan välttämättä firmaa vaihtamalla muutu sen kummemmaksi, valitettavasti.

Jotkut tosiaan kiertävät firmat lävitse erinäisistäkin syistä. Vaihtamalla asiat eivät kuitenkaan aina parane, kuten aiemmassa todettu..

Äänestä

^^
No noihan olikin pari vuotta takaperin iso naurunaihe. Kesäduunareitahan noi oli, mutta mietippä tätä:
Kumpi näyttää videolla rumemmalta:
A) Nää kaks hessua jotka vääntää aikansa pojan kanssa, vai
B) Pari äijää jotka ei ois kauheesti kyselly halukkuutta vaan olis samantien paiskannu autoa vasten ja raudottanu rumasti? Niimpä!

Ps, yritä sä siinä keskittyä laittamaan yhtä natiaista maahan ja samalla tarkkailla niitä muuta 10 kersaa jotka tulee varmasti jossain vaiheessa hyppimään silmille.

Äänestä

No siinä oli niitä kaks.... TOinen pitää porukkaa loitolla ja 12 vuotiaan maahanvienti ei ole vaikeeta :D

Äänestä

g4s:llä nyt neljättä kesää, ei valittamista mistään, kaikista muista sitten onkin, varsinkn turhatiimistä ainakin täällä Länsi-Suomessa.

Äänestä
  • Joo turhatiimi on jotain niin järkyttävää että itteäni hävettäis olla sillä firmalla töissä.

    Äänestä

G4S:llä painettu jo 5 vuotta, mukavat esimiehet ja hyvät edut. Muista ei tosin niin paljoa kokemusta.

Äänestä

Viihtyvyys niinkin ison firman palveluksessa kuin Securitas, riippuu todella paljon siitä että missä päin työskentelee, tuuripeliä.

Äänestä

"Joo turhatiimi on jotain niin järkyttävää että itteäni hävettäis olla sillä firmalla töissä."

Jaa, itsellä ei ole ollut mitään ongelmia Tiimissä, joka varsinkin viime aikoina on petrannut selvästi. Mukavat esimiehet ja työkaverit, jotka tekevät työnteostakin mielekkäämpää. Tietysti jos koheltaa ja sählää miten sattuu, niin antavat aivan syystäkin asiasta myös palautetta...

Äänestä

Mitäs hyviä etuja G4S:ltä löytyy että kannattaa mainita??

Äänestä
  • Kuntoilun tukeminen, näin yhtenä

    Äänestä

  • gsadgasgdsa kirjoitti:

    Kuntoilun tukeminen, näin yhtenä

    Ja ainoana.

    Kaikki vartiointifirmat maksavat TES:n mukaista palkkaa. Paikallisvartioinnissa on käytännössä asiakkaasta kiinni, jos ne haluavat maksaa korkeampaa tasopalkkaa juurikin pysyvyyden takaamiseksi. Yrityksen kannalta ero ei ole merkittävä.

    Yksi kirjoittaja sanoi hyvin, että isoissa firmoissa on melkeinpä kiinni kohteesta tai alueesta, mihin joutuu. Työkaverit ja paikalliset esimiehet merkitsevät melkoisesti, kun arvioidaan työssä viihtymistä.

    Äänestä

G4S:ällä olen viihtynyt kohta 3vuotta. Palkat tulevat aina ajallaan, mitä nyt joskus puuttunut parit vuoronjatko korvaukset. Mukavat työkaverit ja jos vapaita tarvitsee niin lähes aina on järjestynyt ilman ongelmia. Mahdollisuus kokeilla eri hommia halutessa (piiri, paikkari ymymym.)

Äänestä

Valitettavan suhteellinen käsite tämä "mikä on paras firma", kun on niin siitä työntekijästä itsestään kiinni että minkälaista työtä haluaa tehdä ja minkälaisia juttuja arvostaa.

Monet alalla pitkään viihtyneethän ovat kiertäneet muutamia firmoja lävitse, eikä se sinänsä olekaan huono juttu vaihtelevuuden takia.

Vanhana viisautena voidaan toki iskeä pöytään se että kaikki alan firmat ainakin isojen osalta ovat aikalailla samanlaisia niin hyvässä kuin pahassakin. Itse kuitenkin olen siitä täysin samaa mieltä että juuri työkaverit sekä esimies ovat lähes ne tärkeimmät asiat jotka ainakin minulle ovat vaikuttaneet suurelti siihen viihtyvyyteen.

Äänestä
  • Minustakin työkaverit sekä esimies ovat tärkeitä. Lisäisin listaan myös oman alan hyvä tuntemus. Itse lähdin pois kun jouduin työskentelemään puolihullun akan alaisuudessa jolla oli tapana hoitaa kaikki hommat joko teettämällä muilla tai valehtelemalla kun ei itse osannut. Miehille kyllä liversi jalkovälit märkinä, mutta naisia kohtaan käyttäytyi kuin kirkon seinästä revitty per..le.

    Äänestä

Linnan vartojilla todella mukava työpiiri, hyvät kolleegat ja esimiehet. Kannustava ja tukeva työilmapiiri!

Äänestä

Se on tuurista kiinni, jokaisessa isommassa firmassa kaikki riippuu yksittäisestä osastosta ja kuka palvelupäällikkö sitä johtaa ! On hyviä ja aivan paskojakin palvelupäälliköitä.

Poikkeuksena tietysti ISS - se on konaan paska firma ja alistaa duunareitaan minkä kerkiää ! Esimerkkejä tästä löytyy pilvin pimein !

Siis kaikki muut paitsi ISS - ja tuuri tarvitset myös !!

Äänestä

SANOIN jo teille pelleille: se on BLACKWATER SECURITY CONSULTING.

vitun saatanan pellet kun eivät tajua mitään...

Äänestä

Älä vaan Securitakselle mene!
Itse todella pettynyt siihen kuinka meitä työntekijöitä kohdellaan. Puhun nyt siis esimiestahosta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alalle aikova kirjoitti:

Luotettava, mukava henki ja palkka-asiat kunnossa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu