Onko kenelläkään kokemusta huostaanotosta ja siihen liittyvästä sukulaissijoituksesta? Lähinnä tällä hetkellä kiinnostaisi tietää, millaisella tahdilla yleensä sukulaiskartoitus tehdään? Samoin, jos jompi kumpi lapsen vanhemmista vastustaa sukulaissijoitusta, onko heillä mahdollisuus "torpedoida" se, vaikka lapsi sitä haluaisi ja tulisi sukulaisensa kanssa erinomaisesti toimeen?
Kyseessä on nyt 15 vuotias nuori, joka on huostaanotettu nyt keväällä. Kotiin hän ei enää haluaisi palata, mutta en myöskään halua, että hän viettää seuraavat 3 vuotta lastenkodissa.
Kyseessä on nyt 15 vuotias nuori, joka on huostaanotettu nyt keväällä. Kotiin hän ei enää haluaisi palata, mutta en myöskään halua, että hän viettää seuraavat 3 vuotta lastenkodissa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lapsiasiavaltuutettu tiedote 5.4.2011.
Lapsen ihmissuhteille parempi tuki erotilanteessa ja huostaanotossa.
Lapsiasiavaltuutettu vaatii lapsille tärkeiden ihmissuhteiden jatkuvuudelle parempaa tukea, sekä lainsäädäntöä.
http://www.evl-slk.fi/jarjestomme/ajankohtaista/lapsen_ihmissuhteille_parempi_tuki_erotilanteissa_ja_lastensuojelussa.html
--
Yli 12 vuotiaan mielipide on sossun taholta selvitettävä. 15 vuotiaalle voi ottaa oman asianajajan ja kunnan piikkiin., jos sossu ei ala nuorta ja hänen mielipidettään kunnioittamaan ja huomioimaan ja kuuntelemaan.
Lapsen oikeudesta kyllä huudellaan kaikenmaailman aikuisten järjestämissä lapsia koskevissa juhlatilaisuuksissa
mutta kun pitäisikin käytännössä toimia voimassa olevien lakien mukaan niin kaikki lakipykälät kyllä sossulta unohtuu.
Oma kokemukseni huostaanotetun lapsen omaisena on, että sossut ja muut "huoliasiantuntijat" käyttävät samaa kaavaa kaikissa huostatapauksissa: "omainen ei näe sitä kokonaistilannetta!" Sossut eivät kuuntele lapsen mielipidettä vaan sanovat, että aikuiset päättää, eli sossut!
Ei lapsen iällä tai tahdolla ole mitään merkitystä.Ei auta vaikka olisi palkannut huippujuristin. Juristi auttaa vaan oikeudenkäynnissä, eihän niillä ole aikaa olla mukana sossujen palavereissa.
Lapsen etu ei ole sitä mitä lapsi toivoo, vaan sitä mitä sossut päättävät!