tikun outo käytös

minua on ihmetyttänyt saunalahdenkin myymä CE1588 tikun käytös... ennen ollut kolmekkin eri tikkua ja kaikissa on palanut valo kiinteästi kun yhteys on ollut toiminnassa, mutta tässä tikussa se vilkkuu silloin kun yhteys toimii ja palaa kiinteästi kun yhteys ei toimi... eli aivan päinvastoin kuin muissa tikuissa...tikku on kiinni a-linkissä, joka tuskin mitenkään vaikuttaa asiaan... onko muilla kyseisen tikun omistajilla sama juttu? ja oletteko saaneet jostain jotain ohjeita?
5296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

myyntipakkauksen mukana tulee CD-ROM jossa on tikun käyttöön tarkoitettuja ohjeita. netissä ei ohjeita tikulle ole eikä selfbookia toimiteta tuotteen mukana.

CE1588 tikku käyttää erillaista tekniikkaa kuin tikut, huawei, nokia ja siera eli yhteyden toiminnalle on oleellista että LED-valo vilkkuu sinisellä tikussa eikä pala kiinteästi kuin muissa malleissa. lisäksi tikun toiminnalle on lukuisia muitakin tärkeitä toiminnallisia ohjeita jotka kannattaa lukea siltä CD-ROM levyllä. ainut pitkä miinus tikussa on ettei siihen ole tulossa 4G tukea lainkaan, mutta se ei vielä ole tämän päivän murhe.

Äänestä

Hieman haluan selventää että CExxxx tarkoittaa vain Euroopan turvallisuushyväksyntää. Se ei suinkaan ole kyseisen nettitikun nimike tai valmistaja millään tavalla.

Kyse on:
kiinalaisen ZTE:n valmistama MF-668 HSPA nettitikku.

Parhaiten MF-668 toimii ZTE:n oman yhdistysohjelman kanssa nimellä Join Air (saa ZTE:n tukisivuilta).

Äänestä

Kiitän vastauksista... asia selkeni huimasti.... nyt tiedän sitten jopa minkä niminen tikku minulla on ja että sen tosiaan kuuluu toimia eri tekniikalla kuin muut tikut... sain pelkän tikun ilman mitään CD-ROMmia tai edes myyntipakkausta elisa-shopitista kun vaihdoin toimimattoman tikun toiseen... kysyin kyllä että onko olemassa jotain koteloa tai ohjelappusta tähän tikkuun, mutta ei kuulema ollut.... ja vieläpä sanottiin että se toimii aivan samanlaisella tekniikalla kuin kaikki muutkin tikut.

Äänestä

kyllä myyntipakkaus kuuluu jokaisen tikun mukana toimittaa sillä muuten tuote ei vastaa sille tarkoitettuja normeja ja voi olla myös jokin testikappale. kyseinen tikku toimii täysin eritavalla kuin muut tikut joten kyllä shopitin myyjä on tainut nyt vedättää sinua, mutta miksi? voisi kuvitella että tikku olisi ollut testikäytössä BETA-testaajilla.

Äänestä

MF-668 HSPA nettitikun sain minäkin vaihdossa kun vaihdoin Nokian tikun. myyjä sanoi minulle että tikku ei sisällä mitään tuotepakkausta eikä CD-levyä. kysäisin tätä asiaa tutulta kuluttaja-asiamieheltä ja hän sanoi että "AINA pitää olla tuotepakkaus mukana kun hankkii jonkun laitteen ja mikäli ei ole niin asiakkaan ei tarvitse ottaa tuotetta vastaan ja asiakkaan pitää saada vastaava laite tilalle jossa on myyntipakkaus"

lopulta sain sitten huawein tikun tilalle ja kävi myös selväksi että tämä MF-668 HSPA oli ollut kiertävä tikku joka oli aina palautettu testiajan puitteissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vilkkuu-vilkkuu kirjoitti:

minua on ihmetyttänyt saunalahdenkin myymä CE1588 tikun käytös... ennen ollut kolmekkin eri tikkua ja kaikissa on palanut valo kiinteästi kun yhteys on ollut toiminnassa, mutta tässä tikussa se vilkkuu silloin kun yhteys toimii ja palaa kiinteästi kun yhteys ei toimi... eli aivan päinvastoin kuin muissa tikuissa...tikku on kiinni a-linkissä, joka tuskin mitenkään vaikuttaa asiaan... onko muilla kyseisen tikun omistajilla sama juttu? ja oletteko saaneet jostain jotain ohjeita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu