Elikkä mimmones auto toi 3-sarjan bemari vuodesta 2005 alkaen oikein on?
Onko hiljanen sisältä, tyyppivikoja yms... kirjotelkaa bensa että diesel kokemuksia, ku en vielä oo päättäny kumman hommaisin. Ja jos jollain kokemuksia myös audi A4, ni vertaile keskenään... plussia ja miinuksia vaan tuleen..
Kokemuksia 3-sarjasta...
10
281
Vastaukset
- A & B
Kokemuksia
E90 325ia vm. 2009
Hyvä ajaa
Ulkonäkö ihan ok
Sisätilat viihtyisät
Hyvä suorituskyky
- Ahdas, erityisesti takapenkin osalta
- Joutuu suoralla ohjaa, eli ei mene suoraan
- Meluisa
A4 2.0 TFSI Quattro S-Tronic 2009
Hyvä ajaa
Hieno ulkonäkö
Hyvä suorituskyky
Erittäin hyvät sisätilat
Loistava automaatti
- Meluisa
Mutta kaiken kaikkiaan molemmat ovat erittäin hyviä autoja. Kannattaa käydä koeajamassa. - Vinkkinä vaan
316i, 316d, 318i ja 318d malleja ei kannata edes harkita, ovat nimittäin todella laiskoja. Dieseleissä kannattaa myös muistaa ne irtoavat imusarjanläpät.
Jos haluat oikeasti luotettavan BMW:n, niin osta E46 mallisarjan viimeisimpiä malleja, niissä ei ole enää mitään lastentauteja. Niitä tehtiin vielä joitakin kappaleita vuonna 2005. Alkupään E90 koriset ovat selvästi vikaherkempiä.- 10101010
Yhtälailla voit sanoa mistä tahansa autosta että ei kannata ostaa kun on liian laiska. Eiköhän se ole jokaisen oma makuasia mikä on liian laiska.
- .....
10101010 kirjoitti:
Yhtälailla voit sanoa mistä tahansa autosta että ei kannata ostaa kun on liian laiska. Eiköhän se ole jokaisen oma makuasia mikä on liian laiska.
Jos käytetään 0-100 kiihtyvyyttä mittarina, niin kaikki jotka kiihtyvät yli 9s 0-100 ovat laiskoja. Nopeiksi voi taas laskea ne jotka menevät alle 7s 0-100. Tämä on tietenkin vähän kärjistetty esimerkki, mutta tuollaisen "pikaluokituksen" minä tekisin.
Olet oikeassa että se on jokaisen oma asia että mitä pitää laiskana ja mitä ei.
- gassellmiks
A & B:lle tiedoksi kummassakin autossa on ZF:n laatikko... siis sama automaattilaatikko.
- ...
Ei ole teknisesti sama laatikko, S-Tronic on kaksoiskytkinvaihteisto. Valmistaja toki voi olla sama, mutta missään nimessä ne vaihteistot eivät ole samoja.
M3 taitaa olla ainoa 3er johon saa kaksoiskytkinvaihteiston. - uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
... kirjoitti:
Ei ole teknisesti sama laatikko, S-Tronic on kaksoiskytkinvaihteisto. Valmistaja toki voi olla sama, mutta missään nimessä ne vaihteistot eivät ole samoja.
M3 taitaa olla ainoa 3er johon saa kaksoiskytkinvaihteiston.Aaa joo niinpä onkin.... DSG hässäkkä.
- Ric-Racing
TUOTA NOIN!
Kokemusta riittää.
Taka-akseli tuli tehtaalta liian kapeana eli auton olemus ei ole tarpeeksi maskuliininen vakiona.
TYV korjasi asian kehittämällä speisserit.
Lisäksi sinun kannattaa ostaa siihen LCI ja CIP- ....
Tiedätköhän edes itsekään mitä höpiset?
- uuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
.... kirjoitti:
Tiedätköhän edes itsekään mitä höpiset?
Toi on se sama trolli joka laitto tään palstan aivan sekasin, nyt se on palannut. Hetken jo luulin että hän on löytänyt elämälleen tarkoituksen mutta ei.... voi poloista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564234SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2894127Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1633645Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923545Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä843101Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312467Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371680