oikeat vai tekokasvit?

TEKOKASVIENkannattaj

täytyykö akvaariossa olla oikeita kasveja? ostin paripäivää sitten ''muutaman'' tekokasvin ja tahtoisin sisustaa akvaarion pelkästään tekokasveilla, mutta onko oikeat kasvit pakollisia?

6

372

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TEKOKASVIENkannattaj

      vastauksia, tahtoisin päästä jo sisustamaan.

    • ;))

      Ei täydy, mutta suosittelen. Oikeat kasvit poistavat vedestä erinäisiä kaloille vaarallisia aineita, kuten nitraattia, hiilidioksidia, rautaa jne. Lisäksi ne tuovat luonnollisen vaikutelman ja kaloille turvaa sekä happea. Oikeat kasvit myös auttavat levän kanssa taisteluun, sillä ilman kasveja ei ole mitään kilpailijaa levälle. Tietenkin jos altaassasi on kasvit syöviä ahvenia niin sitten tekokasvit ovat ok. Muussa tapauksessa en suosittele.

      • tekokasvit

        katokku laitoin eilen kivet pohjalle ja sitte ne kaikki tekokasvit mitä ostin (: pesin toki ensin. laitoin vasta akvan eilen kypsymään. :D että haen ensviikolla sinne jotain neontetroja. :)


    • ;))

      Oletettavasti pohjalla on myös hiekka, hiekassa kun elää suuri määrä hydyllisiä bakteereja. Suosittelisin myös hankkimaan ihan vaikka muutaman oikean kasvin, helppohoitoisimpia ja hitampia kasvamaan ovat anubiakset ja jaavansammal. Oikeat kasvit kun helpottavat sun työtaakkaa jatkossa. Esimerkiksi levän kanssa taistelu on hankalaa ilman kasveja ja nitraatti pysyy myös heikoimmin aisoissa. Neontetratkin arvostavat kunnon kasvillisuutta, joten toivottavasti tekokasveja on enemmän kuin muutama.

      • tekokasvit

        joo, oon hommannut yhden oikean kasvin, enkä välttämättä hommaa enempää oikeita. :) ja tekokasveja on tuolla about 7 tai 8 kpl isoja että pieniä. sekä on mulla hiekkaa pohjalla.. :D käytän vain niistä nimityksiä kivet.. jotenki oon tottunu sanomaan tolleen mutta hiekkaa se on. :)


    • kaloille.,.

      Toivottavasti et kuitenkaan vielä ensi viikolla sinne kaloja vie... Kuolevat raukat.
      Kypsytä kunnolla kuukauden verran !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      264
      842
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      39
      626
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      548
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      50
      454
    6. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      434
    7. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      427
    8. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      426
    9. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      29
      417
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      37
      397
    Aihe