Icewind Dale 1&2

Icewind Dale man

Terveppä terve,

suunnitelmissa on pelata molemmat pelit läpi, mutten yksin iokein jaksa enää pelata. Kesäloma alkoi ja on tekemisen puute, ja en koskaan pelannut kyseisiä pelejä loppuun asti.

Olisi mukava pelata pelit jonkun kanssa joka ei ole koskaan niitä pelannut, tai ainakin sellaisen kanssa joka ei niitä enää täysin muista. Pelistä tulee aika turha jos sen osaa jo täysin ja tietää tarkalleen mitä tehdä.

Samasta syystä ei liian vakavia pelaajia, joilla ei ole muuta elämää. Ihan viihdykkeenä ja hauskanpitona ajattelin, hahmonluonnit vapaasti vaan oman maun mukaan jne, ei se ole niin vakavaa. :)

Ilmoitelkaa jos joku jaksaa nämä pelata. Mitään hoppuakaan pelien kanssa ei niinkään ole, kesän aikana ajattelin pelailla.

5

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BolHammerX

      En ole kyseistä peliä koskaan pelannut. Mutta olisihan tuo mukava kokeilla :) saako pelin jostain ilmaiseksi? Onko peli RPG? Jos on, niin millainen?

      • icewind dale man

        Jes, vastaus :D

        Se on vanha peli, joten sen saa luultavasti jostain torrenttina ladattua, tai ostettua parilla eurolla jostain.

        Itse ostin sen alelaarista vuosia sitten, nyt sen olen tosiaan hukannut, niin latasin netistä.

        Se on RPG, muistaakseni kuuden hengen ryhmä alkoittaa seikkailun, kakkosta taisin vaan pelata sillon joskus (nyt olis siis tarkotuksena pelata ykkönen ensin läpi, ja exportata samat hahmot kakkoseen).

        Jos baldurs gatea oot pelannut niin tämä on samanmoinen peli.

        Luot maksimi kolme tyyppiä, jokaisella omat kyvyt, itse luon myös kolme :) Taiat on, perus rodut ja classit taisi olla, ja hahmoja tietysti sitten levelataan matkalla ja valitaan erinäisiä kykyjä. En muista, mutta peli taisi olla vuoropohjainen..

        En pelistä kovin paljoa muista, mutta muistaisin sen olleen erittäin hyvä :)

        Torrenttina löysin piratebaystä "Icewind Dale 1&2 patch expansion" nimellä.

        Lataile sieltä jos torrentti ohjelma löytyy, katson jos löydän sen jostain netistä ostettavana ladattavana versiona.


    • BolHammerX

      Okeis. Kuulostaa iha jees peliltä :D pari videoo oon tos kattonu ja näyttikin ihan mukavalta. Lähempäs nyt lataamaan tota ;)

    • IWD

      Kiva :)

      Tuota tuota.. Minkäs kautta sitä pitäis olla yhteydessä?

      Itsellä on mese, skype, ja facebookkikin löytyy jos ei muuta. Hamachikin voisi olla ihan hyvä, säästyy se kaikki säätö noiden porttien sun muun kanssa.

      [email protected]

      Tuossa mese, nimikin löytyy osoitteesta jolla löytää facebookista jos sulla ei ole meseä.

      Mun peli on luultavasti huomisaamuun mennessä lataantunut. :)

    • IWD man

      Ja muuten, jos on mahdollista, niin xp:llä kannattaa tätä pelata. En ole vistalla koskaan kokeillut, mutta moni sanoi kokeneensa ongelmia. Itse pelasin tätä joskus windows xp:llä vuosia sitten.

      Sain juuri kaksi uutta vanhaa tietokonetta korjattavaksi joilla ajattelin pelailla tätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      47
      5495
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      61
      2396
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      18
      1890
    4. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      146
      1773
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1615
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      34
      1575
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      5
      1408
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1125
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1088
    10. Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?

      Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se
      Maailman menoa
      228
      1059
    Aihe