Eli siis viime tammikuun lopulla aloitettiin LYRICA (annos 100mg 100mg) ja sen jälkeen painoni on noussut jo 5 kiloa. Vaikka olen tehnyt kaikkeni ettei näin kävisi.
Siksi kysynkin: Onko muilla käynyt samoin, ja kuinka olette onnistuneet saamaan tulleet kilot pois.
LYRICA ja painonnousu.
8
13160
Vastaukset
- ikuinen laihduttaja?
Ei ole kokemusta tuosta, mutta kannattaa miettiä, mistä se paino on tullut ja mitä se on. Oletko syönyt enemmän? Syönyt eri ruokaa? Liikkunut vähemmän? (Jos olet ollut vaikka väsyneempi) Onko paino rasvaa vai nestettä? Jos paino on vaikka pelkkää nestettä, on se vain turvotusta eikä varsinaisesti lihomista. Joka tapauksessa tuota painoa ei kuitenkaan tyhjästä synny. Sitä kautta voi miettiä, miten siitä voi päästä eroon/estää lisäpainon tuleminen.
- Jemali
Syöminen on ollut samanlaista. Ennen tammikuun loppua paino oli tippumassa. Mutta sen jälkeen pikkuhiljaa on vain noussut. Liikuntakin on pysynyt samana. (En voi kauheasti liikkua, koska tasapaino on vähän huonontunut). Unirytmi on pysynyt samana eli nukkumaan viim. 22.30 ja herätys joka aamu klo 6.45.
Paitsi että tämän LYRICAn takia saatan nukahtaa kesken päivänkin sohvalle. Pahimmissa tapauksissa nukahtelen monta tuntiakin. - Lyrica 75 mg
Minä syön vain 75 mg:aa (koska enemmästä tuli puhevaikeuksia) ja lihoin myös. Monilla lääkkeillä on ruokahalua lisäävä vaikutus, niin Lyricallakin, se itsessään ei nosta painoa. Siis tiukenna ruokavaliota ja liiku enemmän, muuta keinoa ei ole.
- Jemali
No viime viikolla kävimme lääkärillä ja sovimme LYRCAn tiputtamisesta ensin aamusta -25mg ja kuukauden päästä illasta. Minulla on oireena : sanat välii hukassa, lihasnytkäyksiä ja toi paino. Mut katotaan nyt kun vähennetään ja miehelläni alakaa kesäloma. Josko me yhdessä saisimme painoakin alas.
- Anonyymi
Voiko lyrica lihottaa vaikka vähentää ruokaa ja liukuu enempi
- Anonyymi
Minulla aiheutti aina jossain vaiheessa päivää suunnatonta nälkää ja syömistä. Harrastin liikuntaa kuitenkin, hiki, 5 krt viikossa, silti lihoi vatsa pinkeä, pömpötti, kasvoissa ja nilkoissa kunnon turvotusta. Minulla lisäsi ruokahalua ja nesteen kertymistä.
- Anonyymi
Ei lyrica ruokahalua lisää vaan suolistoon se vaikuttaa niin,,että paino nousee
- Anonyymi
Vaikuttaa suolistoon mielestäsi miten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967