Psykoterapiaaa

yx hullu vaann

Eli olen nyt hakemassa psykoterapiaan käytyäni vuoden mielentervyshoitajan juttusilla. Hoitaja päätti että siitä vois olla mulle apua. Miten se sitten poikkeaa hoitajan kanssa käydyistä keskusteluista?? Mietin että mulla vois olla jotain diagnosoitavaakin, pystyykö tälläinen psykoterapeutti dignosoimaan mielen sairauksia vai tarvitaanko niihin psykiatri??

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Et ole hullu

      Mulla on kokemusta hoitajien kanssa jutustelusta sekä kognitiivisesta psykoterapiasta. Hoitajan kanssa jutustelua voi juurikin kuvailla jutusteluna, siitä ei ainakan mulle ollut mitään hyötyä, se oli vain sellaista keskusteluapua, vähän niin kuin ensiapua, johon tarvittiin sitten pidempi hoito.

      Terapia on ihan erilaista kuin hoitajan kanssa keskustelu. Terapeutti ei ns. keskustele, vaan kuuntelee, kyselee ja ohjailee asiakasta. Luulen, että terapeutit eivät yleensäkään anna ohjeita, vaan ovat läsnä, kuuntelevat ja johdattelevat asiakasta kohtaamaan niitä asioita, joita hänen on hyvä kohdata ratkaistaakseen ongelmiansa. Tämä ei varmaankaan kerro ihan hirveäasti siitä, miten terapia etenee ja mitä siellä tapahtuu, koska jokaisen terapia on tavallaan omanlaisensa, ja sen tietää vain menemällä terapiaan.

      Jos tarvitset diagnoosin, mene psykiatrille, hän tekee diagnoosit. Hän voi kirjoittaa sinulle myös lausunnon, jonka avulla saat Kelasta tukea terapiaan. Jotkut harvat pääsevät terapiaan myös julkisella puolella, mutta tosiaan harvat.

      Psykoterapeutit eivät tee diagnooseja (paitsi jos terapeutti on pohjakoulutukseltaa psykiatri ja tekee myös psykiatrin työtä).

      Jos haluat tietoa psykoterapiasta, katso vaikka täältä:
      http://www.mtkl.fi/tietopankki/mista_apua/psykoterapia/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4970
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1069
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1033
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      977
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      940
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      867
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      822
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      55
      742
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      703
    Aihe