Paatelaisen joulukuusi-taktiikka

g70

Pakkohan Mixua on ymmärtää. Joulukuusikuvio sopii meille, sillä oikeaankin kuuseen tarvitaan vain 1 tähti:))

Tosin se tähti on vielä löytämättä.

OK, asiaan. Jos joatin San Marinoa vastaan lähdetään vain yhdellä kärjellä, on kyllä valmentajan mietittävä homma uudelleen. Kyllä näitä lilliputteja vastaan on mentävä koko hyökkäysvoimalla, ei toki tyhmästi koheltaen, mutta otettava peli haltuun, satsattava voimaa kärkeen ja sen mukana luotava maalipaikkoja. Kovia maita vastaan on järkevää lähteä tiukan puolustuksen ja vastahyökkäysten pohjalta, mutta se onkin jo eri juttu.

On joukkuetta toki kovalla kädellä nuorennettu ja pienellä maalla se kestää aikansa saada kelvolline ryhmä koulittua, kun vanhat ikonit katoavat, mutta ei kyllä taktinenkaan osaaminen mitään huippuluokkaa ole ollut. No, Mixu on tinkimätön brittifutiksen ihailija. Eipä sinne saarille ole maajoukkueiden pokaaleja kannettu kuin kerran ja siitäkin on jo 45 vuotta aikaa. Valioliigan parhaat jengit toki ovat kovaa eurooppalaista tasoa, mutta siinä liigassa onkin vain 30 % brittipelaajia. Vähiten oman maan futaajia kaikista suurista liigoista vertailussa.

Jalkapallo on ennenkaikkea taitolaji. Sitä henkilökohtaista tekniikkaa vain ei meidän pelaajiltamme riittävästi löydy. Ei Littikään ole koskaan ollut nopein, kestävin tai voimakkain. Hän on ollut TAITAVIN pallon kanssa. Milloin tullaan näkemään yhtä hyvällä henkilökohtaisella tekniikalla varustettu suomalaisfutaaja? Ei varmaan meikäläisen elinaikana, vaikka eläisin vanhaksikin.

0

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 99
        1736
      2. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1494
      3. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        50
        1427
      4. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        58
        1346
      5. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        1308
      6. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        10
        988
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        36
        847
      8. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        60
        781
      9. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        774
      10. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        41
        755
      Aihe