Kukka-allas muurikivistä heti kivijalan/sokkelin viereen

kerttuuuuu

Kannattaako rakentaa muurikivistä kukka-allas heti sokkelin viereen? Vai tuleeko siitä kosteutta sokkeliin? Olisiko hyvä jättää väliin esim. 10 cm ja tehdä kukka-allas vasta siihen vai pitäisikö välin olla pitempikin?

1

572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyväsiitätulee

      Ei kukka-allas perustuksille tai vedeneristämiselle ole sinällään riski, kunhan perustuksen vesierityksen toteuttaa kelpoisesti esim. patolevyllä ja limittää sen toivon mukaan olevaan kuten normit sanelevat.
      Jos mielestäsi muurikivinen kukka-allas on sitä siihen kohtaan mihin sitä haluat niin siitä vaan, mutta älä päästä multaa suoraan kosketukseen perustusten kanssa. Multa kannattaa eristää esim. suodatinkankaalla muiltakin sivuilta, ettei se lirise vesien mukana hiljakseen salaojitukseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      149
      2139
    2. 121
      1445
    3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      334
      1232
    4. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1190
    5. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      3
      1161
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      65
      1155
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      141
      1129
    8. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1099
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      967
    10. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      98
      955
    Aihe