vadelmat ja jänikset

Lilja

Haluaisin kokemusperäistä tietoa, voivatko jänikset syödä nuoria ensimmäisen vuoden vadelman taimia.
Minulla on pienessä pihassani 2 vadelmapenkkiä, ja olen hoidellut pihaa nyt 3 vuotta. Syksyllä näyttää, että uusia vihreitä vadelman versoja on ihan mukavasti, ja laittelen niille tukiakin. Keväällä taas uudet elävät lehtiä tekevät versot ovat tosi vähissä. Ei minulla ole tarkempaa kirjanpitoa joka ikisestä versosta. Viime talvena jänis talttasi pilalle pienen äsken istuttamani omenapuun taimen. Kotini on tiheään asutulla esikaupunkialueella Etelä-Suomessa. Tuhoaako nälkäinen jänis myös vadelman versot? Pitäisikö ne suojata?
Aion kasvattaa myös papuja vadelmapenkissä tänä vuonna. Siis, kuka tietää? Pitäisikö vadelmat suojata jäniksiltä, miten?

5

9758

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tinka

      vei meidänkin vadelmaviljelmät miltei kokonaan tänä talvena. Jos keksit/kuulet hyvän suojakeinon, kerro ihmeessä. Itse olen haaveillut josko alkais vaikka ilvestä pitämään...

      • Lilja

        Puutarhaliikkeessä ja netissä kyllä suositellaan metalliverkkoa tiheydeltään tasoa kananverkko jänissuojaksi, ja korkeutta pitäisi olla ainakin 1,2 metriä. Oma pikku pihani kyllä näyttää kanatarhalta, jos sellaisen ympärille laittaa, esikaupungissa ollaan. Ehkä sitten kehitän sellaisen aitauksen ihan vaan vattujen ympärille talveksi. Osaisiko kukaan neuvoa paremman näköisiä suojauksia? Olen itse myös tosi perso vadelmille, niille ihanille marjoille.


    • konsteista

      Joku on jossakin kirjoittanut, että mustaherukkapensas karkottaa jäniksen eli vadelman lähettyville pitäisi istuttaa mustaherukkaa. Joku on jopa väittänyt, että lehtienkin levittäminen vadelman juurelle syksyllä riittäisi.
      Mutta varmimmalta vinkiltä minusta tuntuu kyllä kastelu, josta luin jostakin tänä keväänä. Mutta kasteluveden pitää olla sitten vähän erikoinen sekoitus. Ja kai tuo kastelu pitää tehdä sitten loppusyksystä. Eli kaupasta saatavaa verta (naudan verta kai, jota myydään elintarvikeliikkeissä esim. veriohukaisia ym. ruokia varten) laimennetaan muistaakseni 1:10 ja tuolla liuoksella sitten kastellaan puiden ja pensaiden ympäristö. Jänis on kasvissyöjä ja se ei oikein tykkää tuosta veren hajusta, joten pysyy verivedellä (siis puun alla olevaan maahan eikä runkoon ja oksiin) ympäriinsä kasteltujen puiden luota kaukana. En ole kokeillut, kun on ollut noita verkkoja ennestään.Mutta kyllä jänikset syövät vadelmapensaiden versot - tosin nälkäänsä kai nekin ruokansa hankkivat.

    • Piiloon

      Ainoa kunnon suoja on kanaverkko, 120 cm korkea ja sillä suojataan kasvi, ei koko tonttia. Voihan sitä tietysti kokeilla kaikenlaisia poppakonstia, mutta eipä niistä taida olla paljonkaan hyötyä. Itse aion nyt istuttaa siperialaista karhunvadelmaa, jonka suojaan kanaverkolla ympäri vuoden.

    • Anonyymi

      Verkoian,koska viimetalven söivät varretkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe