Tässäpä neuvo janoisille. Risteiltiin kerran 6 viikkoa Tyynellämerellä. Pitkämatkalaisina saimme tuoda laivaan verovapaasta ostamiamme virvokkeita. Paikallisilta ne takavarikoitiin ja luovutettiin vasta matkan päätyttyä. Matkan aikana virvokkeet loppuivat. Satamista saattoi laivaan tuoda olutta ja pullon viiniä per matkustaja, mutta ei väkeviä. Eräs aussi farmari neuvoi ottamaan maihin puolen litran vesipullon ja täyttämään sen vodkalla. Niitä ei tarkastettu. Jos janoinen ottaa maailmanympäriristeilyn, meidän laivalla 114 vrk, säästää jo melko paljon, sillä luksuslaivalla drinkit olivat lähes ravintolahinnoissa.
Vastaukset 4
- Basta
Joo, onpas se sitten tosi kivaa istua melkein 4 kk hytissä ja juoda omia eväitä, olisiko sittenkin parempi vaan jäädä vaikka kotiin?
- sysnoopy
Näillä laivoilla ei tarvitse oleilla hytissä ollenkaan. Voi vaikka syödä 24 h vuorokaudessa. Aina on joku paikka auki.
- eiummarraei
sysnoopy kirjoitti:
Näillä laivoilla ei tarvitse oleilla hytissä ollenkaan. Voi vaikka syödä 24 h vuorokaudessa. Aina on joku paikka auki.
No et kai säkään nyt siellä laivan ravintoloissa sentään niitä mainostamiasi "omia" eväitä nauttinut...varmaan henkilökunta katsoisi pitkään kun tilaat / haet ruoat ravintolasta, mutta kaivat omat juomat pöydän alta!?
Eli jos tahtoo juoda muualta ostamiaan juomia, niin varmaan siellä hytissä niitä vaan pitää kiskoa kitusiinsa...
- mv
terev
Eläke aika koittaa pian , millainen olisi se 114 vrk risteily, millä yhtiöllä.
-jos jaksat kertoa siitä jotain olisin kiitollinen.
markku valkjärvi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2251928
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601134- 20975
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i124675- 37646
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤221640Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa197585- 50408
- 38408
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42402