Varhaiskaali torilla 6,90kg
Citymarketissa 1,40kg
Prismassa 0,99kg
Ja tietenkin me viisaat salolaiset ostamme torilta.
Salon torihinnat
19
4043
Vastaukset
- nuudelihilleri
Voiko varhaiskaalia syödä vielä puolen päivän jälkeen, entä varhaisperunaa? Kysyy epätietoinen kasvisruokaan siirtynyt.
- Anonyymi
Mene peruskouluun
- Konst. Kaali
Ei voi, Salon torilta ostettuna varhaiskaali on niin kallista että se tulee säilyttää kassakaapissa sekä vakuuttaa erikseen.
Kuitenkin jos kyseinen tuote on ostettu Turun torilla tai salolaisesta marketista syöntiin liittyviä rajoituksia ei ole. - kaalinpää
Itse hain kurkut ja kaalit pohjois saksasta, vähän mahaa kiertää, muuten menee mukavasti
- Ei se ole tyhmä...
Ei se ole tyhmä joka pyytää, vaan se joka maksaa!!
Kysynnän ja tarjonnan laki pätee tässäkin. Mikä pakko sinun on edes torille mennä niitä hintoja vertaamaan.
Olen toki osoittain samaa mieltä kanssasi torihintojen kalleudesta.
Mutta missä tahansa muualla maailmassa arvostetaan tuoreutta!!
Nuo kaikki tuotteet on tuottajalta suoraan. Poikkeus nyt tietysti jotkut kirsikat tähän aikaan vuodesta jne.
Mutta osaathan itsekin lukea, viimeistään kysyä: Kotimainen vai ulkolainen!?
Ne ulkolaiset mitä vihanneskojuissa myydään, poimitaan raakana, matkaavat pitkästikin Suomeen, vihannestukkuun ja sieltä kauppias hakee sen ja myy torilla, monta päivää, jopa viikon myöhemmin poimimisesta.
Kumpaa sitten haluat??
Halpaa ja hyvää kun ei ole koskaan samassa paketissa saanut vielä! - aspodfjgåre0g
Sitä paitsi kannattais katsoa alkuperämaa!! Kotimainen kaali on tottakai kallista, eikä sitä saa vielä kuin torilta. Sittareissa ja Prismoissa on kyllä vielä unkarin varhaiskaalit että in your face! Ei kannata valittaa jos ei tiedä...
- Koti Maineen
Lähes kymmenelle miljoonalle unkarilaiselle unkarilainen varhaiskaali on kotimaista. HK:n amerikan pekoni ja Turun sinappi on n.40 miljoonalle puolalaiselle kotimaista. Näissä molemmissa sekä kymmenissä muissa maissa torikauppaa tehdään hinnoilla jotka ovat halvempia kuin läheisissä marketeissa. Kannataisi todellakin selvittää alkuperämaa sekä myös laatu.
- Los Tomatos
"Torihinnat" on kyllä harhaanjohtava käsite, mutta on myös sanonta "mene torille tinkimään" Tuo on hyvä, että kalliit torihinnat ilman kuittikoneita on huomattu, eli
cittarit ja prismat ym maksavat sitten vielä verot tuotteistaan. Tuoreus on kaiketi se hinnassa oleva mittari, mutta .. Kyllä torikauppiaat hyvin tienaa, kun verokarhu ei tuottoja syö..Pankkikorttimaksuista tulikin monille ongelma, kun siitä näkee myynnit, eli joutuu maksamaan veroja ja kuittihan on ain asaatava pyydettäessä.. tuskin sitä torilta juurikaan saa.. Ylihinnat vakiona.. - antiollaviimeinenker
" En ymmärrä mitä sinä tarkoittaa " - oli vastaus kun kysyin kuittia firmani kirjanpitoon, ostaessani 10kg mansikoita illan juhliin.
- Että sillai sitä veroja kierretään supisuomalaisittain.- mää vaan...
...paitsi, että sinä kirjoitit n.s. "vastauksen" aivan, kuin vastauksen antaja olisi ulkomaalainen, mikä on harhaanjohtavaa etenkin, kun kuitenkin sanot, `että sillai sitä veroja kierretään supisuomalaisittain`.
Oikeassa olet kuitenkin siinä, että torikauppiaat ovat niitä, samaan katekoriaan liitettäviä supisuomalaisia pienyrittäjiä, kuin esim.rakennusalan yrittäjät--sähkömiehet...kirvesmiehet...muurarit...maalarit....
lvi-ala..puutarha...y.m.s....loputon lista...ja ilman kuittia niin ja kuitin kanssa niin paljon..
- Torikauppias-ukkeli
Ihmettelen miksi lähes kaikki toriyrittäjät ovat ikääntyneitä, nuoria yrittäjiä ei näy juuri missään, jos se olisi "helpporaha- hommaa" niin varmasti nuoret ryhtyisivät yrittäjiksi.
Olen aina sanonut, että mitään hommaa ei voi arvostella, ennenkuin on itse tehnyt sitä.- El Reino
Jospa ne nuoret eivät halua ryhtyä huijareiksi. Vai pidätkö rehellisenä sitä että torilla omia tuotteitaan myyvän viljelijän samat tuotteet maksavat marketissa paljon vähemmän?
Tarkoititko että et voi esimerkiksi arvostella elokuvaa ennenkuin olet itse tehnyt sellaisen. Ravintolassa eteesi voidaan kantaa mitä tahansa, ethän voi arvostella sitä kun et ole kokki. Et myöskään voi arvostella verottajaa, poliitikkoja, poliisin toimintaa jne. - Anonyymi
Aiemmin maaviljelijä myi peruniaan ym.. torilla alkutuotantona
ja suuriamääriä. Nyt ei tälläistä ei enään ole on jobbarit vallanneet alaa ja hintahan on kovempi kun ostaa tukusta ja raahaa torille myyntiin.
Nuoret ei lähde kovaan torimyyntihommaan jossa toimeentulo on todella riskialtista on säätilat ja kausi ei talvella juuri näe ketään torilla jne. Monet torikauppiaat näkee eri töissä talvisin. Eläkeläiset vanhoja torikauppiaita pitkälti, joilla pieni lisätulo on jäänyt elämäntapana. Salon tori hiipunut ja hiipuu yhä. Toripaikkoja on vapaana ennätysmäärä eli sinne vain yrittämään!
- Nadja xz
Mitäs nyt maksaa kotimainen kaali Salon torilla. Eilen Kaarinassa 1,80 ja säkylässä 0,90
- ertgaerta
Älkää huoliko, kohta ei maksa enää mikkään mitään kun Kreikka ja Jenkit kaatuu.
- Anonyymi
Torinvarren jäätelökioskissa kahden pallon jäätelötuutti maksaa 6 e, ja Lidlistä samalla rahalla saa 20 kappaletta tuutteja ja lisäksi myös kuitin.
On se vaan tyhmää maksaa liikaa, perkele.- Anonyymi
Jäätelöissä erikoisjäätelöt ja pirtelöt jäätelökioskeilla (koneiden pesut ja vuokrat sekä henkilökulut ym) Ojentamispalvelu sekä täysin säiden armolla. Mielestäni hintaa on kyllä silti yli mitä jäätelökioski ottaa. Pehmis ym takuulla ostettaisiin enemmän jos hinta olisi edullisempi. Kuitti kysytään taatusti näissä kioskeissa jotka ns kiinteitä myyntipaikkoja ja heillä on näin ollen kuittipakko. Jäätelökioskit ei kuulu torin alueeseen eli maksavat Salon kaupungille erikseen suuriasummia vuokraa ja parasta heillä on että heillä täysin vapaat aukioloajat joita torikauppiailla ei ikävä kyllä ole.
Näitä jäätelöitä ei voi suoraan verrata kaupaan ja kioskiin.
- Anonyymi
Torilla on apteekinhinnat
Tori kuihtuu näihin ahneisiin hintoihin. Kahvilat kuuluisia hinnoistaan Salossa. Kyllä torikauppiaat kaivaa omaa hautaansa. Ihmiset hintatietoisia.- Anonyymi
Ruokakauppojen kovimmat hinnanousut olleet hedelmissä ja vihanneksissa. Toi torilla se laatu maksaa ja tuoreesta maksetaan mielummin hieman enemmän kuin kaupassa myytävissä. Laatueroja ei aina ole paljoakaan mutta onko käsinnostetut paikalliset perunat tai sitten pussitettua apulannalla kasvatettua ja koneella nostettua tehotuotantoperunaa perinkilon pusseissa matkanneet jostain mistä lie..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741349Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2401237Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1511051Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2531026- 51755
- 64714
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em62707Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui39678Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44641- 30597