Automaattinen IP ja pätkivä netti ?

Nettini pätkii. Netwjorkin tukiaseman asetuksista olen laittanut 'auto detect mode: dynamic IP'.

-mitäköhän tuo tarkoittaa?

nettiä käytetään 3 laitteella, ja kaksi käyttää WLANia.

-kun netti pätkii buuttaan tukiaseman ja sitten ip-osoite vaihtuu....
esim. 192.169.0.1 vaihtuu 192.169.0.13.

-miten saisi niin että ei pitäisi joka viikko buuttailla tukiasemaa?
-onko manuaalisesti laitetu IP ratkaisu ongelmaan? en kyllä osaa manuaalisesti laittaa....
9224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

helpoimmalla pääset kun ostat kunnollisen laite. Netwjorkissa on aina ollut paljon ongelmia.

Äänestä

Kunnollinen laite voisi olla vaikkapa Buffalo tai Linksys,,,

Äänestä

Ko. laitetta en ole käyttänyt tai konfiguroinut mutta pahaa siitä puhutaan todella paljon. Vaikea kyllä uskoa että tuohon hintaan mihin niitä myydään voisikaan mitään laadukasta ja toimivaa rautaa saada.

Joten uskallan suositella purkkia vaihtoon, Zyxel, Telewell, D-Link, tms. eikä http://www.google.com/?q=Kirjoita Laitteen Malli Tähän ole ollenkaan huono idea ennen tilaamista :)

Äänestä
  • Tietenkin aina voi yrittää tarkistaa mahdolliset firmware päivitykset mikäli uudempaa laitteellesi olisi tarjolla.

    ...näemmä Suomi24:n linkitys ei noin vaikeaa linkkiä ymmärrä mutta ideana kuitenkin että google haku ennen laitteen tilaamista ja jos heti ensimmäiset linkit vie sivuille joilla sadatellaan toimimattomuutta eikä ongelmia ole ratkaistu niin lienee parempi vaihtaa valmistajaa tai mallia ainakin.

    Äänestä

Verkkosovittimen asetuksista kiinteä konekohtainen osoite http://climsy.com/djpcPpy50b.jpg .
Esim. A-Linkin reiskasta http://climsy.com/djpckty50b.jpg osoitemahiksineen.
Tämä pitää kumminkin tehdä, jos haluaa portinohjauksia käyttää vaikka P2P-ohjelmissa.
Itsellä reiskan pätkiminen väheni huomattavasti kiinteällä ossulla. Laitteesi tasoa en tosin tiedä.

Äänestä

kokeilen tota kiinteä........tää netwjork maksoi 10e muistaakseni. soneralta tuli ilmaiseksi zyxel joka on paskempi, ei voi laittaa wlaniin salasanaa...

khyll toi netwjorkki on muuten ihan toimiva hintaansa nähden.

Äänestä

Menikin tossa hermot kun koitti noista asetuksien säädöistä jotain ymmärtää..........pidän ip-osoitteen automaattisena.

Äänestä

jos sen laittaa manuaaliseksi.........pitääkö säätää kannettavasta ja pöytäkoneesta erikseen manuaalinen ip asetuksista?

entäs jos on vielä ipod jolla käyttää wlania?

Äänestä

Jokaisen vehkeen verkkosovittimelle annat oman ossun.
Ylempänä kuvassa oman pöytäkoneeni ossu, läppäreille olen antanut aina seuraavan nron, ja edelleen puhelimelle. Applen tuotteita vältän, joten ei ole tarkempaa tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerran viikossa kirjoitti:

Nettini pätkii. Netwjorkin tukiaseman asetuksista olen laittanut 'auto detect mode: dynamic IP'.

-mitäköhän tuo tarkoittaa?

nettiä käytetään 3 laitteella, ja kaksi käyttää WLANia.

-kun netti pätkii buuttaan tukiaseman ja sitten ip-osoite vaihtuu....
esim. 192.169.0.1 vaihtuu 192.169.0.13.

-miten saisi niin että ei pitäisi joka viikko buuttailla tukiasemaa?
-onko manuaalisesti laitetu IP ratkaisu ongelmaan? en kyllä osaa manuaalisesti laittaa....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu