Mistä saa ostettua uisteluluvan Palokkajärvelle? Viime vuonna sai Kirrin Nesteeltä, mutta eipä saa enää. Kovasti niitä kuulemma sieltä kysellään, mutta kukaan ei tiedä, mistä niitä nykyään saa.
Mistä Palokkajärven uistelulupa?
10
1832
Vastaukset
- jokamiesahtaalla
Joopa joo..näin se maailma muuttuu, yritäpäs mennä mato-ongelle Vaajakoskella, mato-onginta kun on jokamiehen oikeus samoin kuten pilkkiminen, kiva olis istua naissaaren rannalla ja uittaa mato-onkea mutta eipä saa sillä koukku ja paukku on "vallannut" vesialueet ja pilkkimisestä kuin myös mato-onkimisesta joutuu maksamaan ja korkean hinnan, miksi saa jotkut yhdistykset näin vallata vesialueita ja näin kumota jokamiehen oikeuden mato-ongintaan ja pilkkimiseen?
Tätä menoa Suomessa ei saa pian kalastaa enää mato-ongella eikä pilkkimällä lainkaan ilman maksua, onko käynyt Palokkajärven kohdalla samoin että joku kalastus ry tai joku muu poppoo istuttanut muutaman sintin järveen ja kaikenlainen kalastus on sallittu kun maksaa korkean hinnan.
On esimerkkejä olemassa kuinka eräs ry vaatii kalastuksesta korkeaa maksua ja kalaa ei saa vaikka polvillaan rukoilisi sillä on tainnut istutukset "unohtua" eli tyhjästä pyydetään, tämä ei ole tapahtunut keskisuomessa vaan aivan muualla. - 15+13
Oisko tuosta linkistä mitään apua?
http://www.kalapaikka.net/palokkajarvi_jarvi_kalastus_luvat_kalaistutukset_ravustus_vesilinnun_metsastys_vedenlaatu_lomamokit_jyvaskyla___54676.asp- rxsjyrjt
Ei valitettavasti ole, koska siellä ei kerrota, mistä tänä vuonna saa kalastuskunnan uisteluluvan. Läänikohtaisella viehemaksulla saa tietysti kalastaa, mutta vain yhdellä vavalla.
- 12+9
rxsjyrjt kirjoitti:
Ei valitettavasti ole, koska siellä ei kerrota, mistä tänä vuonna saa kalastuskunnan uisteluluvan. Läänikohtaisella viehemaksulla saa tietysti kalastaa, mutta vain yhdellä vavalla.
Entäs tästä? http://palokka.fi/?action=arkisto&RYHMA=77
- 12+9
rxsjyrjt kirjoitti:
Ei valitettavasti ole, koska siellä ei kerrota, mistä tänä vuonna saa kalastuskunnan uisteluluvan. Läänikohtaisella viehemaksulla saa tietysti kalastaa, mutta vain yhdellä vavalla.
Aikani kun haeskelin, löysin tällaisenkin. http://www.pohjoispaijanteenkalastusalue.fi/pohjois_paijanne/ok/palokka/
Tuon mukaan lupia myy Kodin Terra. - dsfsgb
12+9 kirjoitti:
Aikani kun haeskelin, löysin tällaisenkin. http://www.pohjoispaijanteenkalastusalue.fi/pohjois_paijanne/ok/palokka/
Tuon mukaan lupia myy Kodin Terra.Kiitokset sinulle!
Olisivat voineet kyllä sinne edelliseen myyntipaikkankin ilmoittaa, missä niitä nykyään myydään... - 12+9
dsfsgb kirjoitti:
Kiitokset sinulle!
Olisivat voineet kyllä sinne edelliseen myyntipaikkankin ilmoittaa, missä niitä nykyään myydään...Olepa hyvä ja kireitä siimoja Sinulle.
- fddsng
12+9 kirjoitti:
Olepa hyvä ja kireitä siimoja Sinulle.
Kireitäpä sinnekin!
- 12+9
fddsng kirjoitti:
Kireitäpä sinnekin!
Kiitos vaan, tosin tää akka ei ole vuosiin kalastanut edes mato-ongella :)
- Anonyymi
Valtion kortti viehemaksu siis riittänee alva ja palokkajärveen ja p jokeen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1544116Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4013164Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142088Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa131755Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51158- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69995Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24911- 54886
- 71869