Rasvaton maito lihottaa!

rasvaa.

""""Rasvaton maito on yksi virallisen suomalaisen terveysdogmin keskeisimmistä kivijaoista siitäkin huolimatta, että mikään tutkimus ei todista rasvattoman maidon puolesta yhtään mitään. Sen sijaan rasvattomuuden haitat ovat mitä ilmeisemmät.

Myytti rasvojen lihottavasta vaikutuksista ei pidä paikkaansa. Asia näyttää olevan aivan päinvastoin. Lisääntyvässä määrin alkaa tulla tutkimuksia, joka osoittavat, etteivät maitorasvat lihota, vaan jopa laihduttavat.

Tukholman Karoliinisen instituutin 9 vuotta kestäneessä ja lähes 20.000 naista koskevassa seurantatutkimuksessa todettiin, että rasvaiset maitotuotteet estivät lihomista seuranta-aikana. Alussa naisten keskimääräinen BMI oli 23.7 ja seuranta-ajan lopussa todettiin, että niillä naisilla, jotka olivat käyttäneet täysmaitoa ja rasvaisia juustoja, oli selvästi matalampi BMI kuin muilla.

Tutkijat suosittelivat painonhallintaan jokapäiväistä lasillista täysmaitoa, jonka todettiin vähentävän 15 % painonnousua. Yksi annos täysrasvaista juustoa päivässä vähensi painonousua 30 %. Maitorasvat auttoivat siis painon hallinnassa.""""

jatkuu...

http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=2&art=236

2

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hassu juttu siis, että ruotsissa jossa käytetään (tuonko perusteella?) täysimaitoa koulussa, on kolmannes lapsista ylipainoisia, kun taas suomessa jossa suositaan rasvattomia maitoja 15% lapsista on ylipainoisia...

    • 4554353466568

      No Aasiassa on kyl erillaista maitoa, josta lapset kasvaa nopeammin. Aasiassa on myös maitojauhetta, josta kasvaa nopeasti. Mulla on sitä maitojauhetta ainakin kotona. Ostin sen aasialaisesta kaupasta. Löysin sen kaupan Helsingistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2308
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      48
      1367
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe