Mieli tekis siipan kanssa kaupunkilomalle johonkin lämpimään. Espanja kiinnostaisi, mutta Barcelonan ja Madridin hotellihinnat kauhistuttavat. Saako muihin Espanjan kaupunkeihin viikon lomamatkoja? Mites Malaga?
Kaupunkiloma Espanjassa
Tiina
4872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ota pelkät lentoliput ja etsi yösija paikan päällä. Löytyy vaikka mitä ja lähimaastossa on Torremolinos, Benalmadena, Fuengirola ja jopa Marbellakin. Majoitustilaa on lähes rajattomasti.
"Pakettimatkakohteista" tulee mieleen Malaga (Torremolinos aivan vieressä, pikku matka paikallisjunalla), Las Palmas Kanarialla (hieno kaupunki, rantaloma ja kaupunkiloma samassa paketissa). Salou Barcelonan lähellä, muistaakseni parin tunnin junamatka Barcelonaan, aivan Saloun vieressä pienempiä tutustumisen arvoisia kaupunkeja, kuten Reus ja etenkin Tarragona. Noissa olen itse käynyt, suosittelen kaikkia. Käymättömiä kohteita esim. Palma de Mallorca.
Aivan upea kaupunki on noin 300 000 asukkaan Alicante Espanjan etelärannikolla. Löytyy rantaa, ostosmahdollisuuksia, iltamenoa, kulttuuria ja historiaa. Erittäin hyvä vaihtoehto barcelonalle tai Madridille. On kompaktimman kokoinen, turvallisempi ja huomattavasti edullisempi.
Huomasin juuri viikonlopun Hesarissa ilmoituksen, jossa Hispania tarjoaa matkoja Alicanteen, Elcheen ja Malagaan. Käy katsomassa netissä osoitteessa www.hispania.fi Näyttäis olevan aika mukavan hintaisia kaupukilomapaketteja.
Ryanairilla lento alk. 130e 35e/huone väliyöpymisestä Hahnissa menomatkalla.
Jerezissä ja Cadizissa ainakin kohtuuhintaista majoitusta.