Apua! Muurahaiset ovat vallanneet pionini! Onko kasveille muurahaisista haittaa vai peräti hyötyä?
Muurahaiset ja pionit?
3
297
Vastaukset
- !¤!
Pieniä muurahaispesiä näyttää löytyvän monien isompien kasvien juurakoiden liepeiltä. En ole havainnut semmoisia oireita kasveissa, jotka voisin koplata murkkuihin, mutten tiedä, ovatko ne siellä siksi että jokin muu on jo alkanut sopivasti muhia paikalla. Ehkäpä lannoituksen tai kompostimullan rehevöittävä vaikutus vetävät muurrahaisia pesimään siihen. Pioneissa on usein myös kirvoja, joiden mesikasteesta murkut tykkäävät, ja sitten hoitavat kirvoja kuin ihmiset lehmiä: ensin lypsetään aikansa ja lopulta syödään pois.
- !¤!
Sitäpaitsi niitä asustelee kaikenlaisten mättäiden yms. alla myös. Paras olla sijoittamatta istuinlihaksiaan moisiin paikkoihin.
- ex-puutarhuri
Muurahaiset eivät vaurioita millään tavalla pioneita. Ne syövät vain pionien pinnalla olevaa sokeripitoista nestettä ja ikäänkuin "kuuluvat yhteen" pionien kanssa. Muurahaisista voi jopa olla pioneille hyötyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5208836Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556096Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3565133Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984331Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843912- 911838
- 1031384
- 47949