Ainahan minä pulska olen ollut, mutta kyllä homma on karannut käsistä noin fyysisissä mitoissa sen jälkeen kun kotoa pois muutin.
Nykyään olen siellä 170 kilon kantturoissa, eli painoa löytyy melkein yhtä paljon kun pituutta, ikääkin puskee kohta kolme kymppiä eli ei tässä kovin miehinen olo ole.
Syömisiäni kun miettii niin tämä varmaan täyttää BEDin kriteerit:
- Tilasin kaksi pitsaa kotia, ajattelin että syön toisen ja toinen sitten seuraavana päivänä. Paskan marjat kun molemmat naamariin ja vielä olis tehny mieli.
- Litran jäätelö menee kivasti ruuan päälle, eipä tuota tunnu voivan kesken jättää.
- Ruispaloja ja makkaraa jos erehtyy ostamaan, pussillinen menee käytännössä päivässä kun sitä vaan tulee popsittua. Juustot ja makkarat muutenkin tuntuu menevän paketti päivässä.
- Ruoka ylipäätään katoaa jääkaapista massuun, kaurahiutaleet sentään pysyy kaapissa.
- Yleisin kotiruoka jota teen aina "huomiselle kans" periaatteella eli 400g j-lihaa, hernemaissipaprika pussi ja 400g makaroonia menee lähes joka kerta kerralla massuun.
- Ikinä ei ole tehnyt tiukkaa syödä jos joku tarjoaa aterian ym.
- Syön pirun nopeasti
- Jääkaapin ovea avatessa joskus kolkuttaa päässä että "ei nyt enää voi syödä" mutta tuleepa sitä silti jotain hotkaistua.
- En syö kuitenkaan sukulaisilla ym. vieraissa normaalia enempää.
Olen tässä yrittänyt hillitä syömisiäni ostelemalla vain yhen päivän sapuskan kerralla eli siis mikroruokaa. No arvata voi miten terveellistä sekin on.
Noh, jos tämä on BED niin ilmeisesti ihmeparannusta ei ole, joten mitäpä asialle voi tehdä? Palkata joku jääkaappivahti?
Perus suomalaisena tuntuu jotenkin hölmöltä lähteä psykologille tms, ei kai tässä muusta ole kyse kuin mielen heikkoudesta.
Jahas, taidanpa olla BED?
2
246
Vastaukset
- aaaaaaaaaassssaaaaa
Minulla on helpottanut Bediä nämä asiat:
- Rupesin kasvissyöjäksi. Loppui yhtäkkiä pitsojen, kebabbien ja roskaruuan tilaus. Ei voinut syödä lihaa, ei yllättäen tehnyt mieli pitsaakaan.
- Teen salaatin jääkaappiin, kun tulee nälkä, syön sitä. Tuoreesta salaatista ei paljoa kaloreita tule, kunhan lisää siihen pelkästään tuoreita salaatteja, ei muuta.
- Jos on todella iso nälkä, osta sokerittomia kurkkupastilleja ja syö yksi hitaasti imeskellen. Ei ainakaan minulla tee enää yhtään mieli ruokaa sen jälkeen. Nälättömyys kestää noin 1-2h.
Periaatteessa et sinä voi muutakuin itse parantaa itsesi, tai ainakin oppia elämään sen kanssa. Älä enää osta niitä jäätelöitä sun muita jääkaappiisi, älä vaikka kuinka olisi tarjouksessa. Älä osta noita mikroruokia, ovat todella kaloripitoisia ja pitävät nälän olemattomissa.
Todella suureen nälkään kannattaa syödä kaurapuuro, vaikka se o nkin vaikeaa. Muistan kun aikoinani aloin muuttumaan kasvissyöjäksi, niin oli todella vaikea pidätellä niitä haluja. Kaurapuuro ei tuntunut yhtään maittavan, kun keho huuti rasvaa ja sokeria.
Kyllä se pikkuhiljaa, kunhan olet sisimmässäsi päättänyt, että nyt loppuu tämän taudin ruokkiminen. - toip.tiellä
Itselläni auttaa lääkitys ja psykoterapia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22452Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361280- 1001247
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753- 35722