Hesari sensuroi taas NATOkritiikkiä

Järki Päässä

Kun USAn puolustusministeri Gates piti eilen puheen, että NATOn tulevaisuus näyttää heikolta, kun Norjakin ilmoitti, että se vetää F16 hävittäjänsä pois Libyasta ja kun vielä Tanskakin on ilmoittanut, että sillä ei ole enää varaa hankkia uusia pommeja USAlta, yritin kirjoittaa Hesariin ihan tavallisena mielipiteenä kritiikkiä NATOa kohtaan mutta HS sensuuri iski heti.

NATO on väärillä liian kallilla aseilla varustautunut, kallis, byrokratisoitunut, riitainen sotilasliitto, joka ei voita nykysotia, koska sillä on tyhmä sodanjohto, liian kalliit aseet ja sairaan kömpelö ja suuruudenhullu tyyli käydä sotaa. Pienet maat kuten Tanska, Norja eivät pysty käymään amerikkalaismallista suuruudenhullua sotaa kun ei siihen ole varaa enää USAllakaan.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajanhermolla

      Hesarilla on NATO kampanja taas menossa. Siellä Hesarin nimimerkit Iso Mursu ja Tavallinen maisteri saavat taas tilaa pitäen huolen siitä, että NATOa ei arvostella. Sensuuri ei päästä läpi NATO kritiikkiä ja ko. nimimerkit kirjoittelevat USAn NATO propagandaa.

      Hesari on jäänyt jälkeen keskustelusta. USAssa jo esitetään, että NATOn tulevaisuus alkaa olemaan loppu, mutta Hesarissa sitä ei saa sanoa.

    • Testattu on

      Menes tekeen testi, kirjoita jotain negatiivista Natosta taikka USA:n armeijasta.


      Voi olla että ei mene HS:n sensuurista läpi. Jos menee IsoMursu tai Tavallinen maisteri saa haukkua sinut siihen paikkaan

    • Zankler

      Hesari sensuroi viestin, missä esitettiin, että NATO ei ole puolustusliitto, että se on muuttanut doktriineitaan niin, että se ei enää puolusta NATOaluetta ja että NATO ei vastaa jäsenmaidensa puolustuksesta vaan jokainen NATOn jäsenmaa vastaa siitä itse ja rahoittaakin puolustuksensa itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe