Uusi S60/V60 (d3 automaatti) kiinnostaisi, näitä ei varmaankaan ole vielä paljon huollettu, mutta ajattelin kysellä V70 (diesel) huoltohintoja, varmaakin samassa luokassa. Voittekko laittaa tänne näkyviin suurinpiirtein määräaikaishuoltojen hintoja välillä 0-200 tkm ? (eli km lukema ja huoltokustannus, esim. 30 tkm / 500 eur) Kiitos !
huoltohintoja ?
12
1541
Vastaukset
- tarjoushinta
kysy huoltoliikkeestä. Joudut kuitenkin maksamaan se mitä pyytävät vaikka sulla olisi esittää Suolesta saatu "hinnasto".
- äs tai vee
vain lisäarvoa antavia vastauksia kiitos !
- lisäarvottaja
huoltojen hinnat on välillä 250-1200 noin pääpiirteissään riippuen mallista, iästä, huollosta tai paikasta. Voi olla myös halvempiakin tai jopa kalliimpia huoltoja.
- aekl
Mä kanssa kaipaisin V70:stä tällaista tietoa. Ei tämä niin vaikeata ole. Annan esimerkin: Skoda Octavian perus öljynvaihto huolto 30tkm välein maksaa vakio paikassani 420e ja siihen joudun kärsimään DSG laatikon öljynvaihndosta v*tutus lisän eli loppu summa on ollut 520-580e. Jakopäänhihna -remontti maksoi 980e.
Kokemuksesta voin sanoa, että esim. kaivokselan firma ei suostu sanomaan muuta kuin rekisterinumeron perusteella viitteellistä hintaa. Ja minua ainakin kiinnostaisi oikeat asiakkaiden saamat loppusummat, eikä liikkeen arviot. - koukkuiiiiiiiiiiiiii
Volvo v 70 2,4 d classic vm 2008 viimeisin huolto hinta 320e 20tkm ajettuna ja jokin normaalia hiukan suurempi se oli ja merkkiliikkeessä.
Jakohihnan vaihto on aika edullinen n.500e ja se tulee vuoden lopussa kun autolle 4v ikää ja mittariin n.25tkm....(ei ehkä kannata diesel näillä ajoilla) - volvolla
volvo s60 d5 awd vm 2011 30.000 km huolto 271 e
- äs tai vee
kiitosta näistä. oikeastaan koko juttu alkoi TM huoltovertailusta jossa Volvon huollot vaikutti arvokkailta, mutta jutussa ei mainittu mitään mikä huolto oli kyseessä.
300 suuruusluokka pikkuhuollosta vaikuttaa sitävastoin ihan normaalilta. - Otappa huomioon!
Käytän pääasiassa kaverilla joka on ennen ollut Volvolla asentajana ja tekee omassa pajassaan hommia ja säästö on huomattavasti selvempi kuin viedä merkkiliikkeeseen eli siniselle.Tosin joitain juttuja ei pysty tekemään mutta ne on todella pieni mutka.Eli kannattaa ottaa selville muitakin vaito ehtoja.
- tepu001
moi mulla v70 2.4D -09 180000 huolto 420€ öljyt suodatin raitisilmasuodatin polttoainesuodatin taka levyt palat vaihto 405€ (sähkönen seisontajarru) ei onnistu vaihto kotikonstein ei mitään halpaa lystiä
- eraser-08
No samalla aloittajalle ja tepulle001! Jos haluaa ajaa paremman ns,autoilla niin pitää olla lompsa kunnossa eikä itkee normi huolto hintaa joka loppu viimex melki sama kun jossain volsussa? ? Kannattanee si palata siihen entiseen jos vanha taxi volvo liian kallis pitää!
- äs tai vee
eraser-08 kirjoitti:
No samalla aloittajalle ja tepulle001! Jos haluaa ajaa paremman ns,autoilla niin pitää olla lompsa kunnossa eikä itkee normi huolto hintaa joka loppu viimex melki sama kun jossain volsussa? ? Kannattanee si palata siihen entiseen jos vanha taxi volvo liian kallis pitää!
eraserille.
normaalikuntoisella lompsalla näyttää pärjäävän.
samalla suosittelisin luetun ymmärtämisen opettelua, eikä olemattomasta volvosta kannata olla kateellinen.
- Valinnan vapaus
Eipä tässä ole kuin normaali lompsa ja hyvin on pärjätty mutta nämä epäselvää Suomenkieltä sössöttävät vääntää kaikkea paskaa.Mitä tulee merkkiliikkeen hintoihin on ne mielestäni tulleet siedettävämmiksi mutta ottaen huomioon että tuntiveloitus on 90eu luokkaa niin siitä voi laskea myös.Mutta myöskin on korjaamoja jotka pystyy tänä päivänä tekemään huollot niin eihän se pakko ole viedä kalleimpaan kun saman saa halvemmallakin ja kokemusta on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1046724
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h875057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1113309Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323180Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska272348Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191716Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961351Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391302Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311206- 48984