Koirat ihmisten viihdykkeinä...

Elollisia leluja

Eläinfysiologi ja Korkeasaaren eläintarhan entinen johtaja Seppo Turunen ei ymmärrä, miksi ihmiset ottavat koiria viihdykkeikseen.

Häntä arveluttavat eniten rodut, jotka on jalostettu "syntymästään asti lääkärin apua tarvitseviksi".

Esimerkkinä hän mainitsee cavalierkingcharlesinspanielin. Sillä esiintyy tuskallista syringomyelia-sairautta, jossa aivot kasvavat kallokoppaa isommaksi.

"On vaikka kuinka monta rotua, jotka ovat monisairaita, eli kyse ei ole yksittäisistä ongelmista."

Turuselta ilmestyi juuri lemmikkienpitoa systemaattisesti kritisoiva kirja Lemmikkielämää.

Hän tietää tönivänsä arkaa aihetta. "Monet ottavat henkilökohtaisena loukkauksena puheen näistä asioista. Silti näen, että näistä täytyy pystyä sanomaan jotakin."

Eräs sanottu asia on lemmikkien ruoan ekologinen jalanjälki.

Laskennallisesti iso koira voi olla liki yhtä suuri ympäristötaakka kuin citymaasturi, ja jos esimerkiksi Japani tuottaisi itse kaiken ruoan lemmikeilleen, sitoisi se 70 prosenttia valtion maatalousmaasta.

Viisitoista vuotta Korkeasaarta johtaneen Turusen silmät aukenivat Korkeasaaressa sille, että hyvin monen eksoottisen lajin uhanalaisuuden pääsyihin lukeutuu keruu lemmikeiksi.

Jotkut eläimet, kuten indonesialainen käärmeenkaulakilpikonna, on jo kerätty luonnosta sukupuuttoon lemmikeiksi.

Maailmalla eläinten salakauppa on suurin laittoman kaupan muoto huume- ja asekaupan jälkeen.

Lemmikkiharrastus elää Turusen mukaan pitkälti mainonnan myötävaikutuksella. "Eräässä mielessä se on samanlainen markkinoinnin muoti-ihanteiden tuote kuin vaikkapa anoreksia", hän lataa.

Lemmikkienpidon tilalle hän tarjoaa muun muassa luonnoneläinten tarkkailua ja niiden hyvinvoinnin lisäämistä. Hänestä eläinsuhdettamme tervehdyttää ja avartaa se, ettemme omista luonnoneläintä.

5

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peak_65

      Kyllä lemmikit on kivoja ja niistä on pidettävä hyvää huolta, mikäli niitä on. Kriittistä harkintaa hankkimiseen todella tarvittaisiin enemmän. Syyksi ei saisi kelvata muotitietoisuus ja että "ompa kiva."
      Järkevästi ajatellen kyse on usein kuitenkin itsekkäästä hoivavietin kieroutumisesta. Toiminta vastaa biologisesti ottaen samaa kuin siiliuros jyystäisi pyykkiharjaa.
      Pahimmillaan jopa omat lapset jäävät heitteille koiraharrastuksen vuoksi, muista läheisistä ja niiden tarpeista puhumattakaan.

    • Ihminen eläin huipul

      Lapsettomuutta jotkut hoitaa omatoimisesti hankkimalla esimerkiksi koiran. Vietti vanhemmaksi pääsemiseksi on joillakin ihmisillä sen verran yli hilseen menevää, että unohtaa olevansa eläimen kanssa tekemisessä. Eletään kuin parisuhteessa eläimen kanssa, jossa kärsijänä on eläin.
      Lemmikit tarvitsevat johtajan, isännän, joka käytöksellä ja teoilla ohjaa eläintä ihmiskodissa oikealla tavalla, jotta eläin tietää asemansa. Huonosti kasvatetut lemmikit kärsivät asemastaan ja niin kärsii usein isäntäkin, ympäristöstä puhumattakaan. Kaikki voivat hankkia lemmikin, mutta kaikista ei ole huolehtimaan lemmikistä.
      Jalostajat ovat luoneet lemmikkejä jotka kärsivät koko elämänsä ihmiskäden luomasta "hirviöstä", jolla on jos minkäkinlaisia sairauksia/vajaavaisuuksia jalostuksesta johtuen. Näitä jalostettuja "hirvijöitä" ihmiset ostavat tyydyttääkseen puuttuvan palasen elämässään.

    • naappakka

      Ymmärrän Turusen kannan, koiria jalostetaan liian pitkälle ja niille tulee kaiken maailman sairauksia, jota en todellakaan ymmärrä. On jalostettu koiria joilla aivot ei mahdu kalloon, sitten nämä lyttynokkaiset jotka eivät pysty kunnolla hengittään, ihminen on julma. Itse omistan kaksi koiraa ja täytyy sanoa että en osaisi enää edes kuvitella elämää ilman koiraa, ne tuovat iloa elämään ja nautin niiden kanssa olemisesta, lenkkeilystä ja kouluttamisesta. Koira on perheenjäsen ja ystävä josta pitää ottaa vastuu. Ärsyttää kun jotkut ihmiset tosiaan ottavat koiria ns. asusteiksi ja pelkän oman egon kohottamiseksi. Pikkukoirien annetaan usein käyttätyä miten vain koska ne ovat pikkukoiria, mutta jos iso koira räkyttäis ja murisis kaikille niin siitähän se meteli syntyis.

      Mutta toisaalta vähän huvittavaa että korkeasaaren entinen johtaja puhuu tällaisesta asiasta... kun ajattelee että korkeasaaressa ja yleensäkki eläintarhoissa eläimet elävät pienissä tiloissa ihmisten pällistelvinä, nekö eivät stressaannu kun eivät saa elää luonnossa jonne kuuluvat, jonne ei kuulu ihmisiä? Uhanalaiset eläimet voidaan saada eläintarhoilla pysymään elossa, mikä on hyvä. Mutta uskonpa vain että tiikerit, leijonat, jääkarhut ja muut villieläimet nauttisivat elämästään enemmän kun saisivat elää siellä missä niiden kuuluu, pois ihmisten luota.

    • Vai on koira

      yhtä suuri ympäristötaakka kuin katumaasturi , miten on sitten "ylimääräiset henkilöt" taakka tälle maalle ! Eli kumpikohan on pahempi ????????????

    • raksu,patee,makkara

      Hupi eläinten valmisruuat, joita myydään kaupoissa valmispakkauksissa, on liian halpoja. Kunnon vero tämän tyyppisille eineksille, niin paluu ihmiseltä tähteeksi jäävien mitä-sattuu ruokien pariin on puudeleilla edessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      148
      3516
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      43
      1997
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      126
      1074
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1000
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe