olen hankkimassa uutta läppäriä, ja voin valita haluanko tietokoneeni esiasennettuna vai ei, jos valitsen EI , niin tuleeko minun asentaa silloin käyttöjärjestelmä itse? voinko silloin siis valita että minkä käyttiksen haluan asentaa? jos en vaikka halua asentaa sitä, mikä koneen mukana tulee, vaan jonkun toisen, niin onnistuuko se? mitä ensimmäisenä tulee ruudulle kun käynnistän koneen ensimmäistä kertaa?
mitä esiasennus tarkoittaa?
alokas3
144109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Siinä on windows asennettuna silloin.
mutta mitä tulee ensimmäisenä ruudulle kun käynnistän koneen ekan kerran?
Bios-tunnisteet ja sen jälkeen windows-logo.
miksi windows logo? enhän ole vielä laittanut edes mitään asennus levyä sisään? entä jos asennan ubuntun?
Sillon tulloo pinkviini ruutuun.
Esiasennettu käyttöjärjestelmä on koneen kiintolevyllä valmiudessa, ja se asentuu ensimmäisessä koneen käynnistyksessä, jolloin käyttäjä tekee joitakin valinnaisia asetuksia. Hyvinkin nopea asennus.
Jos ei ole käyttöjärjestelmän esiasennusta, silloin koneen mukana pitää tulla asennusmedia, DVD/CD:t, joilta asennus tehdään.
Käyttöjärjestelmäversio on se, minkä Microsoft on pakkopullana koneen valmistajalle syöttänyt.
Windowsin eri käyttöjärjestelmäversioiden asennusmedian voi ostaa erikseenkin, mutta hinta on yli 100 euroa.
Linuxin distrot ovat verkossa ilmaisia.
Macit ovat konesidonnaisia.
joo siis sitä mä just meinasinki et pitääkö se paska w 7 hp väkisi eka antaa tulla siihe ja sit forkata kone ja asentaa 7 ultimate ...
Pätä ensin millä käyttiksellä koneen haluat ja haarukoi laite vasta sen jälkeen.
Tietysti jos Linux-koneen tai laitteen ilman käyttistä haluat, niin valinta on kapeampi. Linuxin voi myös asentaa Mickeyn rinnalle, joskin voi tulla MBR-korruptio ongelmia.
no ensinnäkin, saan koneen mukana sen win 7 hp asennuslevykkeen, mutta siis formatoin koneen siksi koska siinä tulee kaikkea trial paskaa yms roinaa joita ei jaksa vaan alkaa poistelemaan vaan helpoin tapa on formatoida käyttis.. ja onhan ultimate paljon parempi vaihtoehto kuin tuo home premium, enemmän ominaisuuksia ja kaikkee muuta kivaa, paitsi että xp:llä en tee mitään mut kuitenkin.
>> olen hankkimassa uutta läppäriä...
>> no ensinnäkin, saan koneen mukana sen win 7 hp asennuslevykkeen...
Sorry, mutta en oikein hahmota ongelmaasi. Miksi et osta suoraan konetta jossa on käyttis jonka haluat, olkoon se sitten ensiasennettu tai niin, että asennat sen mukana tulevalta levyltä?
Ps. Mickeyn tuotannosta suosittelen vain 64 bittistä W7Pro versiota. Sillä on pidempi tuki, tosin sitä ei markettimalleissa ole.
>> mutta siis formatoin koneen siksi koska siinä tulee kaikkea trial ****** yms roinaa joita ei jaksa vaan alkaa poistelemaan vaan helpoin tapa on formatoida käyttis..
Yes, tuon pointin toki ymmärrän oikein hyvin.
Joo, ei ole!
Esiasennetussa tietokoneessa on jokin käyttöjärjestelmä. Jos valitset ei niin voit itse hankkia siihen mieleisen (esim. maksutta niin säästää kivasti). Ruudulle tulee teksti, että käyttöjärjestelmää ei löydy ja kun käynnistää asennuslevyn ollessa koneessa niin pääsee asentelemaan.
Joo, niin pääsee!